علائم و نشانه های دیسک کمر:

دیسک کمر می‌تواند باعث ایجاد کمردرد یا درد اندام تحتانی بشود گاهی از اوقات دیسک کمر تنها با درد اندام تحتانی بروز می کند . درد اندام‌های تحتانی می‌تواند یک طرف یا دوطرفه باشد . درد در اندام های تحتانی می‌تواند همراه با کمر درد یا بدون کمر درد باشد . در اکثر موارد درد دیسک کمر حالت مواج دارد و با استراحت و درمان طبی برطرف می شود. درد دیسک کمر از نوع درد مکانیکی است . یعنی درد با فعالیت سنگین ، خم و راست شدن مکرر ، چرخش کمری یا بلند کردن بار سنگین تشدید می شود.

درد دیسک کمر معمولاً در ناحیه تحتانی کمر شروع و به ناحیه ساکروایلیاک و گاهی تا پشت ران تیر می کشد. باید توجه داشت کمردرد تنها در اثر بیماری دیسک کمر نیست . نواحی دیگری از ستون فقرات شامل مفاصل فاست ها ، لیگمانه ای طولی و پریوست مهره ها می توانند منشأ کمردرد و پشت ران باشند. درد ناشی از دیسک کمر معمولاً حالت متناوب دارد و با فعالیت و نیز در وضعیت‌های خاص مانند نشستن ، زور زدن ، عطسه و سرفه کردن بدتر می شود. درد دیسک کمر با استراحت برطرف می شود .

در بیماران مبتلا به پارگی دیسک کمر با لمس نقاط مختلف کمر از جمله فشار بر روی زائده خاری مهره مبتلا موجب ایجاد درد می‌شود که در اصطلاح پزشکی به این حالت تندرنس گفته می‌شود . اگر ریشه عصبی تحریک شود ، درد در طول مسیر عصب سیایتک یعنی از باسن تا پشت ساق پا حس می شود. هنگامی که بیمار مبتلا به دیسک کمر به حالت دمر می‌خوابد اگر مسیر عصب سیاتیک را حس کنیم بیمار مبتلا به دیسک کمر احساس درد خواهد کرد . همچنین با فشردن عصب سیاتیک در ناحیه زانو ، مجدداٌ درد ساق و درد باسن بروز می کند.

درمان دیسک کمر :

قاعدتاً اولین و ساده‌ترین راه درمان دیسک کمر  درمان طبی می باشد. به درمان‌های غیر جراحی در اصطلاح پزشکی در مان طبی یا حمایتی گفته می‌شود . برای درمان حمایتی دیسک کمر  درمان های متعددی وجود دارد که شامل مصرف داروهای ضد التهاب ،استراحت در بستر و کشش کمری می‌باشد .

ساده ترین درمان درد دیسک کمر استراحت است اما باید توجه داشت که برخلاف تصور عامه مردم استراحت طولانی مدت توصیه نمی‌شود زیرا خود استراحت باعث ضعف عضلانی و بدتر شدن وضع بیماری دیسک کمر می‌شود. امروز استراحت کوتاه مدت برای مدت دو روز توصیه می‌شود.

بهترین وضعیت برای بیمار مبتلا به دیسک کمر استراحت در حالت جنینی است یعنی توصیه می‌شود بیمار مبتلا به دیسک کمر به یک پهلو بخوابد ، هر دو اندام تحتانی را به سمت شکم خم کند و یک بالش بین زانوها بگذارد. در این وضعیت فشار از روی ریشه عصبی و دیسک برداشته می شود.

خواننده گرامي، پيشنهاد مي شود مطلب “راههای درمان دیسک کمر ” را جهت کسب اطلاعات بيشتر در زمينه “دیسک کمر” مطالعه فرماييد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up