بعضی از بیماران برای رفع سردرد گردنی علاوه بر دارو، تزریقات و ورزش درمانی، درمان های دیگری نیز برای سردرد گردنی انجام می دهند.

رفع سردرد گردنی با ترکشن و کشش

اکثر بیماران مبتلا به سردرد گردنی دوره ی درمانی ترکشن و کشش را در بیمارستان نمی گذرانند . ترکشن درمانی مرکب از قرقره و محور می باشد تا به ناحیه ای که تحت درمان است نیروی اضافی وارد نماید. اگر چه ممکن است در منزل از آن نوع ترکشنی که بقیه ی بیماران استفاده می کنند بهره نبرید اما به هر حال از یک ترکشن گردنی خانگی سود خواهید برد.

این وسایل در اکثر فروشگاه های تجهیزات پزشکی در دسترس هستند. ترکشن ها در نحوه ی تنظیم متفاوت می باشند، خیلی از آن ها از وزنه هایی تشکیل شده اند که می تواند به گنجه و یا کمد باز متصل شوند. هنگامی که این وسیله را برای بار اول تنظیم می کنید به منظور اطمینان خاطر بیشتر از فرد دیگری کمک بگیرید و مطمئن شوید که به سادگی بتوانید خود را بدون کمک دیگران از آن آزاد کنید.

از این وسیله برای کودکان مبتلا به درد گردن استفاده نکنید. آن ها برای افراد بزرگسال طراحی شده اند. تقریباً تمام این وسایل باعث نشستن شما می شوند، زیرا سر درون یک یقه ی گردنی قرار گرفته است که در نهایت سبب کشش سر و گردن و کاهش سردرد گردنی می شود.

دفعه ی اول که از چنین وسیله ای استفاده می کنید ممکن است نگران باشید که در پایان سبب آسیب به خودتان شده و یا حتی به طور تصادفی خود را آویزان نمایید. این وسیله نمی تواند تمام وزن شما را نگه دارد، بنابراین نمی توانید خود را آویزان کنید و اگر به دقت به راهنمایی هایی که همراه با این وسیله ارایه می شود و دستورات پزشک عمل کنید، نباید مشکل دیگری به وجود آید.

ما معمولاً به بیماران مبتلا به سردرد گردنی توصیه می کنیم تا با وزنه ی کم شروع و با سرعت کم ادامه دهند. معمولاً وزنه ای 5 کیلوگرمی را برای 10-8 دقیقه و به مدت یک تا دو روز استفاده می کنند. هنگامی که بیماران آرامش و آسودگی خاطر بیشتری پیدا کردند، به آن ها اجازه می دهیم تا تعداد و میزان وزنه ها را افزایش دهند. عموماً ترکشن برای 10-5 دقیقه برای هر بار استفاده می شود. بعضی از مردم با استفاده از ترکشن قادر به دفع اکثر سردردهای گردنی می شوند.

رفع سردرد گردنی با یقه های گردنی گرم شونده

اگر چه اکثر پزشکان سردرد گردنی را با عدم تکیه ی بیشتر بر روی یقه های گردنی گرم شونده که کاملاً متناسب با گردن هستند و باعث عدم حرکت می شوند درمان می کنند اما نوع جدیدی از یقه های گردنی گرم شونده وجود دارد که می تواند به طور برجسته ای سردردگردنی را رفع کنند، این وسیله ها با تولید گرمای نفوذی می تواند به شل کردن عضلات دردناک و سفت شده ی گردن کمک کند و بدین طریق سردرد گردنی رفع می شوند.

بعضی از یقه های گردنی در مایکروویو گرم می شوند، در حالی که سایرین از بسته های کوچک گرم شونده که درون یقه تعبیه می شوند کمک می گیرند. این تسکین درد  سردرد گردنی موقتی است اما هنگامی که زیاد صدمه دیده اند حتی کاهش مقدار اندکی درد نیز با ارزش است. البته می توانید به جای یقه گردنی از یک بالشتک گرمایی استفاده کنید، اما بایستی روی پد دراز بکشید تا نتیجه ی دلخواه حاصل شود اما با یقه ی گرم شونده می توانید در محل کار یا منزل به فعالیت خود ادامه دهید.

رفع سردرد گردنی با مداخلات جراحی

بعضی از بیماران مبتلا به سردرد گردنی  از شیوه های جراحی جزئی یا عمده نظیر قطع عصب جلدی با استفاده از رادیوفرکانس شیوه ای که امواج رادیوفرکانس را برای از کار انداختن عصب سرکش مورد استفاده قرار می دهد برای رفع سردرد گردنی استفاده می کنند.

اگر بیماری تحلیل برنده دیسک دارید یا دیسک های متورم سبب درد می شوند ممکن است جراحی توصیه شود و در موارد شدید، اتصال بین مهره ها در نظر گرفته می شود.

رفع سردرد گردنی با استفاده از  امواج رادیوفرکانس

در این شیوه، عصبی که سبب سردرد گردنی  شده است مستقیماً به وسیله ی تأثیرگذاری بر روی منبع خون رسانی به عصب آدرس دهی می شود. پزشک، عصب هدف را (که قبلاً به عنوان سرچشمه ی درد شناسایی کرده است) با لیدوکائین بی حس می کند و سپس امواج رادیوفرکانس مستقیماً به عصب فرستاده می شوند تا خون رسانی به آن و سپس درد را از بین ببرند.

محققان دریافتند که می توان با استفاده از این شیوه میزان متوسط سردردها را از 2/6 روز در هفته به 8/2 روز در هفته کاهش داد. هم چنین میزان مسکن هایی که بیماران مبتلا به سردرد گردنی مصرف می کردند نیز به طور متوسط 70 درصد کاهش یافت  که یک نتیجه ی بسیار مهیج محسوب می شود.

رفع سردرد گردنی با اتصال مهره ها (همجوشی مهره ها)

هنگامی که درد  سردرد گردنی ادامه می یابد، به ویژه اگر دیسک ها دچار فتق و بیرون زدگی شده باشند پزشک ممکن است اتصال مهره ها به یکدیگر را توصیه نماید.

با اتصال مهره ها به یکدیگر که به ندرت در بیماران مبتلا به سردرد گردنی رخ می دهد، جراح دیسکی که ایجاد درد شدید می کند را بر می دارد. بدون دیسک، استخوان ها به همدیگر جوش می خورند. البته جراح مغز و اعصاب از پیچ و پلاک و مواد استخوانی جهت کمک به این اتصال استفاده خواهد کرد.

اتصال مهره ها یک شیوه ی پیچیده با یک دوره ی بهبودی دردناک و گسترش یافته برای حداقل چند ماه است. این شیوه بایستی فقط به وسیله ی جراح متخصص مغز و اعصاب یا یک جراح ارتوپد مجرب صورت گیرد.

هرگز بدون تفکر و بررسی دقیق دست به انجام این کار نزنید زیرا قطعاً با هر اتصال، برخی از اعمال و فعالیت های گردنی به خصوص محدوده حرکتی از بین می رود. این دلیل دیگری است که از این روش به عنوان آخرین اقدام  در رفع سردرد گردنی استفاده می کنند.

در این زمینه بخوانید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up