سردرد سرویکوژنیک  یا سردرد گردنی سردرد شایعی است که معمولاً به وسیله ی آرتریت، بیماری دژنراتیودیسک یا اسپاسم عضلات گردن ایجاد می شود.به طور عمده سردردهای گردنی، سردردهایی هستند که از درد در گردن یا شانه منشاء می گیرد که به تنهایی در پیشانی، گیجگاه و یا نواحی دورچشم تجربه می شود.

علائم  و نشانه های سردرد گردنی

سردرد گردنی اغلب به وسیله ی وضعیت گردنی استاتیک و ساکن (قرار داشتن گردن به مدت طولانی در حالت یکنواخت) یا به وسیله ی حرکات گردنی خاص (مثل نگهداری گوشی تلفن به وسیله ی گردن و سر به جای نگهداری آن با دست) تشدید می شود. با سردرد سرویکوژنیک (سردرد گردنی) حساسیت دردناک در نواحی گردنی، تغییر در خطوط عضلات گردنی یا یک پاسخ دردناک به تنش یا انقباض عضلات گردنی وجود دارد.

نشانه ها و علائم کلیدی سردردهای گردنی عبارتند از

*در سردرد گردنی درد خفیف گردن تبدیل به سردرد شدید می شود

*سردرد گردنی و  دردی که با نشستن و یا دراز کشیدن به مدت چند ساعت تشدید می شود

*در سردرد گردنی گردن به طور محدود خم می شود

*به دلیل حرکات اضافی و یا فشار موجود بر روی گردن سردردهایی ایجاد می شود

*سردرد گردنی و ایجاد درد در ناحیه ی شانه

تشخیص سردرد گردنی

اگر مطالعات تصویربرداری از گردن و نخاع تصاویر غیر طبیعی را نشان دهد، ممکن است یک وضع غیر طبیعی یا ناهنجاری استخوانی مثل اسکولیوز انحنای (نخاع از طرفین) را نشان دهند.

یکی از مهمترین یافته ها در X-ray یا MRI انحنای طبیعی یا کشش مهره های گردنی است (معمولاً در افراد نرمال و سالم انحانی کم وجود دارد ولی در سردرد های گردنی یک هم ترازی عمودی نخاع که به بالا و پایین کشیده شده است وجود دارد).

یافته های تصویربرداری ممکن است یکسری حرکات غیر طبیعی را هنگامی که سر و یا گردن در حالت خم شده و یا رسات و مستقیم قرار دارد نشان دهد.

شکستگی ها، التهاب مفاصل استخوانی و یا سایر موارد غیر طبیعی استخوان و یا بافت نیز ممکن است وجود داشته باشد. خیلی از پزشکان سردردگردنی را بیشتر به عنوان سندروم می بینند تا بیماری، که در آن خیلی از بیماری ها و اختلالات مرتبط با سردرد گردنی مثل آرتریت، بیماری دژنراتیودیسک، آسیب گردنی یا دیگر آسیب های ترومایی وجود دارند.

 سردرد گردنی در افراد

در یک بررسی از افراد مبتلا به سردرد مشخص شد که حدود 18 درصد آن ها سردرد گردنی دارند .در بررسی دیگر محققان 1466 افراد مبتلا به سردرد مزمن با انواع مختلف درد را مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد که 153 نفر سردرد شدید و حدود یک سوم از افراد سردرد گردنی داشته اند.

ضمن آن که خیلی از آن ها انواع سردرد های دیگری را نیز تجربه کرده اند. بیماران مبتلا به سردرد گردنی، متوسط سن 45 سال را دارا بودند و 39 درصد از آن ها بیان کرده اند که سردردشان به حدی شدید است که صبح آن ها را از خواب بیدار می کند. در میان این گروه از عواملی که بیشترین تأثیر را داشتند می توان به وضعیت گردن (3/67 درصد) و استرس ذهنی (4/65 درصد) اشاره کرد.

سردرد گردنی در خانم ها

سردردهای گردنی حداقل به نسبت 2 به 1 در خانم ها رخ می دهد ( برخی از محققان معتقدند که این نسبت 1 به 3 است). البته این که چرا خانم ها بیشتر به سردرد گردنی دچار می شوند مشخص نیست.

سردرد گردنی در کودکان

کودکان نیز ممکن است گاهی اوقات به دلیل حمل کوله پشتی سنگین و یا کوله های غیر استاندارد به سردردهای گردنی مبتلا شوند.

علل سردرد گردنی

برخی از محققان معتقدند که درد از مفاصل گردنی پایین تر می تواند سبب سردرد گردنی گردد.. هم چنین احتمال دارد که سردرد گردنی از دیسک ها یا مهره های دیگر مثل مهره های قفسه ی سینه (بخش میانی در پشت) یا مهره های کمری (بخش تحتانی در پشت) ناشی شود، اگرچه محققان با این موضوع چندان موافق نیستند.

 مردم سردرد گردنی  را به دلایل زیادی مثل اسپاسم عضلانی در ناحیه ی سرویکال (قسمت فوقانی نخاع)، آرتریت، آسیب ناگهانی گردنی ناشی از تصادف خودرو و آسیب ناشی از سقوط از ارتفاع گسترش می دهند.

به خاطر داشته باشید که علت و معلول ممکن است از نظر زمانی از هم جدا باشند. ممکن است شش ماه یا یکسال قبل در یک تصادف خودرو حضور داشته اید و اکنون سردردتان افزایش پیدا کرده است. هم چنین این واقعیت وجود دارد که گاهی آسیب درمان نشده می تواند در طول زمان تشدید شود. ممکن است در طی سالیان متمادی استئوآرتریت داشته باشید و اکنون دلیل سردردهای شدید  و مزمن که به وسیله ی درد گردنی ایجاد شده اند باشد، بیماری های دژنراتیو دیسک علت دیگری از سردرد گردنی هستند.

آسیب گردن و سردرد گردنی

 اگر در یک تصادف مصدوم شده اید، احتمالاً مبتلا به آسیب گردنی خواهید شد. این شرایط موضوع بسیاری از اعتراضات پزشک قانونی است. خیلی از بیماران مبتلا به آسیب گردن در طی روزها و هفته ها درمان می شوند، در حالی که بقیه ی افراد ممکن است این مشکل را برای سال ها و ماه ها داشته باشند.

طبق نظر متخصصان، آسیب گردنی سبب آسیب به بافت گردن می شود و معمولاً نتیجه ی یک تصادف اتومبیل است (به ویژه زماین که خودرو از عقب دچار سانحه شده باشد).

برخی از مطالعات بیانگر آن است که مسافران نسبت به راننده در خطر بیشتری هستند. زمانی که کمربندتان را نبسته اید احتمال زیادی وجود دارد که دچار آسیب گردنی شوید. حتی رانندگان و مسافرانی که کمربندهایشان را بسته اند نیز ممکن است در تصادفات به آسیب گردنی شدیدتری دچار شوند. خانم ها ریسک بیشتری برای ابتلا به آسیب گردنی دارند، اگرچه دلیل آن برای کسی هنوز مشخص نیست. بعضی از مطالعات نشان می دهد که حدود 60 درصد از بیماران تصادفی برای مدت یکسال یا بیشتر مبتلا به سردرد گردنی هستند.

اگر چه بعضی از متخصصان با درصد کل بیمارانی که آسیب های طولانی مدت را تجربه می کنند موافق نیستند. بهبودی از آسیب گردنی در اشخاصی که در گذشته و قبل از تصادف درد گردنی و یا سردرد داشته اند و آن هایی که مبتلا  به درد عضلانی، درد ساده و یا بی حسی که از گردن به سوی شانه ها، بازوها و دست ها انتشار می یابد بوده اند طولانی تراست. بیمارانی که در هنگام تصادف سرشان چرخیده یا خم شده است اغلب نسبت به دیگران علایم شدیدتری از سردرد گردنی دارند؛ یعنی این که اگر مسافر در حال نگاه کردن از پنجره به بیرون باشد برای ابتلا به آسیب گردنی و سردرد گردنی نسبت به زمانی که او روبه رو را نگاه می کرده ریسک بیشتری دارد.

البته این شخص در هنگام تصادف به روبه رو نگاه می کرده یا سر خود را چرخانده فقط یک شانس است. همچنین ممکن است این چرخش در هنگام برخورد با سکوی شیرجه در استخر یا سایر تصادفات منجر به خم و راست شدن زیاد گردن می شود، رخ دهد. بزرگسالان مبتلا به آسیب گردنی به احتمال بیشتری مبتلا به ترومای گردنی، سردردگردنی و سایر علایم می باشند.

 آسیب گردنی به طور قطع می تواند سبب سردرد گردنی شود، زیرا سبب آسیب به عضلات و تاندون ها در گردن و شانه ها می شود.

در این زمینه بخوانید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up