تاکنون روش های گوناگونی برای درمان کمردرد ارائه شده است. در این متن شما را با جدیدترین روش های درمان کمردرد آشنا می کنیم.

بریس وارتز

یکی از روش های درمان کمردرد ، بریس وارتز می باشد. تقویت عضلات شکمی، فشردن احشاء به دیافراگم (در بالا) و کف لگن (در پایین) ، درد انحنای ستون فقرات را کاسته و فشارهای وارده بر آن را می کاهد. به همین خاطر ، تونیسیته و قدرت عضلات شکمی در حفظ سلامت ستون فقرات در مقابل بارهای سنگین یا کشش های اکستانسیونی اهمیت بسیار زیادی دارد. در درمان کمردرد ، پوشیدن طولانی مدت کرست یا بریس برای بیمار راحت نیست و با ایجاد آتروفی عضلانی و از بین رفتن عملکرد آنها وضعیت را بدتر خواهد کرد. استفاده از اورتوزها در درمان کمر درد ، باید محدود به موارد حاد و نیز پس از عمل برای مدتی کوتاه باشد.

download (1)

کشش ستون فقرات

یکی دیگر از روش های درمان کمردرد ، کشش ستون فقرات میباشد. قرنهاست که کشش برای درمان کمردرد مورد استفاده قرار گرفته است. اساس استفاده از از کشش این تئوریست که کشش عضلات و جدا کردن فقرات باعث اثرات مثبتی بر دیسک خواهد شد. حتی برخی معتقدند که جدا کردن فقرات از هم باعث جا افتادن دیسک برجسته خواهد شد . انواع مختلفی از کشش وجود دارند، کشش دائمی در بیمارستان، نوع متناوب در فیزیوتراپی، اتوتراکشن (تحت کنترل بیمار) و تراکشن های جاذبه ای. مقدار وزنه مورد نیاز برای تأثیر بر دیسک بین مهره ای حداقل 25% وزن بدن است که یا بیمار را جابجا خواهد کرد و یا تحمل نخواهد شد. امروزه عقیده بر این است که کشش ، ارزش و جایگاه چندانی در درمان کمردرد ندارد. البته امروزه برای درمان کمردرد کشش های مخصوصی ابداع شده اند که نیازی به خواباندن بیمار و یا وصل وزنه و… نداشته و بیمار می تواند حتی در طول زندگی روزمره و کارهای معمولی هم از آن استفاده نماید. بررسی های ارائه شده از سوی شرکتهای مربوطه، مؤید نقش مؤثر و قابل قبول آنها در بهبودی کمر درد بوده اند.

طب سوزنی

یکی دیگر از روش های درمان کمردرد ، طب سوزنی است. امکان دارد این روش با تحریک آزاد شدن اندورفین ها اثر خود را اعمال کند، تأثیر بر انتقال ایمپالس های درد نیز مکانیسم احتمالی دیگر تأثیر این نوع درمان کمردرد است.

images

تغذیه و درمان کمردرد

یکی دیگر از روش های درمان کمردرد ، تغذیه سالم است. اغلب بیماران در مورد نقش تغذیه در بهبودی کمر درد می پرسند. غیر از توصیه هایی که برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان می شود. همچنین تذکر اهمیت کاهش وزن در افراد چاق، توصیه دیگری برای این بیماران به نظر می رسد.

آرامش درمانی و درمان کمردرد

یکی دیگر از روش های درمان کمردرد ، آرامش درمانی است. اغلب مبتلایان به کمر درد، درجاتی از افسردگی را دارند، و در این راستا شدت حساسیت گیرنده های درد و درک ، افزایش می یابد. به عبارت دیگر ایمپالس های ضعیف ، درجات بالاتری از پاسخ را باعث می شوند. در این روش های گفته شده، سعی می شود زمینه های روحی برای مبارزه با درد تقویت شود. در انتهای این فصل، نقطه نظرات برخی از بیماران جراحی شده دیسک کمر توسط مؤلف به عنوان نمونه های تجربی آورده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقالات درمان کمردرد مزمن و درمان کمردرد شدید را مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up