درد بیماران سرطانی ممکن است یک یا چند علت داشته باشد. درد می تواند موقعی عارض شود که غده ، روی اعصاب یا ارگان تاثیر بگذارد. «فشار و تحریک» موقعی خود را  نشان می دهد که بیماری، باعث ناراحتی و درد شدید شود. معالجه ” درد سرطان – جراحی، درمان و عوارض جانبی آن ” دردناک است. درد می تواند از عفونت های سرطان یا درمان آن ناشی گردد. قطعا، بیماری سرطان باعث عوارض دیگری می شود.

متخصصین درد سرطان ، درد سرطان را به دو نوع تقسیم می گنند، آنها درد را با عامل آن و چگونگی رسیدن احساس درد به مغر ارزیابی می کنند. درد عصبی ناشی از صدمه به نسوج است. درد عصبی موقعی اتفاق می افتد که اعصاب تحت تاثیر قرار بگیرد یا آسیب ببیند. درد ناشی از اختلالات عصبی بر روی افراد به مناطق مختلف اثر می گذارد و به شیوهای مختلف هم کنترل می شود.

توضیح و تشخیص درد عصبی آسان است، بیشتر بیماران برای توضیح آن کلماتی مانند «سوزش»، «درد»، «تپش»، یا «فشار» را بکار می برند. دردهای ناشی از اختلالات عصبی را با کلماتی مانند«تیرکشیدن»، «سوزش»، «ملتهب»، «سفت»، «فشردگی»، «کرخت»، «انباشته»، «ناهنجار» توضیح می دهند. گاهی اوقات ، بیمارانی که دردشان ناشی از اختلالات عصبی است قسمت های مشخصی از بدنشان بسیار حساس می شود.

درد در بیماران سرطانی

«دردناک بودن» درد هنگامی عارض می شود که سرطان به استخوان ،عضله ،ارگان ها و مفاصل سرایت کند. سرطان با رویش وافر در نقطه شروع یا محل «اولیهِ»،بسط و توسعه می یابد. یا ،سلول های سرطانی از تومور اولیه جدا شده و داخل سیستم خونی یا سیستم لنفاوی می­شوند و به محل دیگری از بدن انتقال می یابند. این حالت، «متازتاتیک» درد اغلب نشانه ای از انسداد ارگان یا سیستم بدن، مثل انسداد کولون( روده فراخ)، روده کوچک(روده باریک)،یا دیگر قسمت­هایی از سیستم گوارشی مثل مجاری صفرا،کبد،یا کیسه صفرا می باشد. همچنین ممکن است دردبه انسداد(نای) یا برونش ها یا به قسمتی ازنای تا ریه ها مربوط شود. هنگامی که رگهای خونی یا رگهای لنفی به وسیله تومور مسدود باشند، درد با عارضه تورم( آماس) همراه است.

معمول ترین علت درد در بیمارنی که سرطان دارند «متازتاتیک» استخوان است و ان هنگامی عارض می شود که سرطان به استخوان سرایت کند. معمولا، استخوان های طویل،مثل استخوان های قسمت بالایی بازو و استخوان بالای ساق واستخوان های بزرگتر مانند لگن خاصره،مفصل ران، و ستون فقرات(مهره)،درمعرض بیماری«متازتاتیک» قراردارند . بیشتر اوقات یک تومور در دنده ها، مفصل، شانه، استخوان مسطح کتف(استخوان شانه)، ترقوه (استخوان چنبر)، جناغ(استخوان سینه)، جمجمه ایجاد می شود.

سلول های سرطانی باعث می شوند که بدن در برابر آنها عکس المعل نشان دهد که به احساس درد منجر می گردد. درد سرطان امکان دارد درمحل اصلی سرایت تومور،احساس شود. همچنین ممکن است به ناحیه دیگری از بدن «انتقال » یابد. بدین معنا که در یک قسمتی از بدن آنرا احساس کنیم ولی به نظر آید که سلول ها ی سرطانی از آنجا دورهستند. برای مثال،بیمارانی که سرطان درمفصل ران آنها بروز کرده است، شاید درد را در زانو احساس کنند. کسانی که سرطان در قسمت تحتانی ستون فقراتشان عارض می گردد. ممکن است درد سرطان به پایین پشت یک یا هردو ساق پا تغییر مکان دهد. انتقال درد سرطان در مسیر طبیعی اعصاب انجام می شود. درحقیقت، بیماران درچندین ناحیه بدن احسای درد می کنند.

به محض امکان،بهترین معالجه را برای درمان درد سرطان و خود تومورسرطانی انجام دهید. عمل جراحی برای تسکین درد سرطان و کم کردن فشار به کار می رود، آن هم در صورتی که بتوان تومور را کوچک تر کرد یا آن را برداشت. شیوه های پرتو درمانی و شیمی درمانی نیز برای کوچک کردن اندازه تومور و از بین بردن انسدا موثر هستند. کنترل درد سرطان تا زمانی که درد سرطان از بین برود بخش مهمی از درمان سرطان خواهد بود. اگر درمان سرطان اختیاری نباشد،داروهای مسکن-نقش بزرگی را در تامین راحتی بیمار به عهده دارند.

بسیاری از روش های معالجه سرطان که امروزه به کار گرفته می شوند، با درد همراه هستند. عوارض جانبی یا اثرات طولانی مدت درمان، در انواع مختلف سرطان به همان اندازه ایجاد درد می کنند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب “درمان درد سرطان” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “درد سرطان” مطالعه فرمایید .

Tagged with:  
moshavere