خیلی از مردم فکر می کنند که سردردهای سینوزیتی با سردردهای آلرژیک یکسان و مشابه هستند. سینوزیت به وسیله ی عفونت باکتریایی در محفظه سینوس ها ایجاد می شود. سینوزیت ابتدا از یک سرماخوردگی معمول ناشی می شود، کم کم مقاومت شخص کاهش یافته و باکتری ها پس از ورد همه جا را می پوشانند.

سردرد سینوسی می تواند به شدت دردناک باشد و به داروی آلرژی پاسخ می دهد اما اگر مشکل سینوزیت باشد نیازمند دریافت آنتی بیوتیک هستید. سینوزیت در بزرگسالان می تواند از یک تا سه ماه و حتی بیشتر به طول انجامد.

اگر سینوزیت در مراحل اولیه درمان نشود به احتمال زیاد به حالت مزمن تبدیل می شود که درمان آن مشکل تر خواهد بود. به هر حال توجه به این نکته مهم می باشد. که خیلی از بیماران میگرنی با سینوزیت تشخیص اشتباهی دارند زیرا بیماران مبتلا به میگرن نیز آبریزش بینی و اشک ریزی دارند.

علائم سینوزیت

علائم سردردهای سینوزیتی و عفونت سینوس ها عبارت است از: درد صورت، فشار، گرفتگی بینی، اسنداد یا ترشح مخاط غلیظ، تب ونقص در احساس بویایی و استشمام.

سردرد به عنوان علامت ثانویه همراه با سایر علائم مانند تنفس سخت، خستگی، سرفه، درد گوش و فشار در نظر گرفته می شود.

تشخیص سینوزیت

پزشکان می توانند سینوزیت را با X-ray از سر تشخیص دهند. دندان پزشکان نیز گاهی اوقات قادر به تشخیص انواع سینوزیت می باشند، زیرا ممکن است سینوس های عفونی شده در X-ray از دندان خود را نشان دهند. به هر حال در اغلب موارد X-ray گرفته نمی شود و بیماران بر مبنای سایر علایم مثل سردرد، آبریزش بینی و اشک ریزش تشخیص داده می شوند.

همچنین اگر پزشکان بیمار میگرنی را با آنتی بیوتیک درمان کنند، ممکن است میگرن طی چند روز بعد به طور کیفی بهبود یابد و پزشک به اشتباه بهبودی را به آنتی بیوتیک ها نسبت دهد. برای تأیید تشخیص از بیماران علامت دار که ممکن است سینوزیت داشته باشند باید تصویر X-ray گرفته شود.

یک آندوسکوپی بینی هم می تواند حضو و وجود سینوزیت را مشخص کند، اما اکثر بیماران به وسیله مراقبت اولیه پزشکان که به این ابزار دسترسی ندارند درمان می شوند. برای این شیوه، نیاز دارید تا نزد یک متخصص گوش و حلق و بینی بروید. اگر پزشک داخلی شما تخصصی در زمینه ی آلرژی و آسم دارد نیز می تواند مفید باشد. خبر خوب در مورد سینوزیت آن است که این بیماری قابل درمان می باشد و سردرد در زمان مصرف آنتی بیوتیک ها از بین می رود. خبر بد این که بعضی افراد مستعد به گسترش سردرد سینوزیت عود کننده هستند.

علت سینوزیت

احتباس ترشحات سینوس، تنها و مهمترین حادثه ایست که منجر به ایجاد سینوزیت می شود. احتباس ترشحات سینوس باعث ایجاد محیط ایده آلی برای رشد عوامل عفونی (اغلب باکتری ها) می شود. عوامل زیر باعث احتباس ترشحات سینوس می شوند:

– انسداد یا برایک شدن منافذ سینوس.

– اختلال عملکرد مژک های مخاطی.

– تغییر در ترکیب مخاطی.
به طور کلی 90 درصد عفونت های سینوس مربوط به سینوس فکی است. استخوان باریک این سینوس و ارتباط او با سینوس های پیشانی باعث سهولت انسداد و پخش عفونت به سینوس فکی می شود. از طرفی دهانه سینوس های فکی تقریباً در قسمت فوقانی سینوس ها قرار دارند و تخلیه ترشحات بر خلاف نیروی جاذبه صورت می گیرد و این مسأله علت اصلی عفونت بیشتر این سینوس نسبت به عفونت سایر سینوس هاست.

sinusitis3

مدت زمان بیماری سینوزیت

طول مدت نشانه های بیماری در سینوزیت حاد کمتر از 4 هفته، در سینوزیت تحت حاد بین یک تا 3 ماه و در سینوزیت مزمن بیشتر از 3 ماه طول می کشد. علت سردرد 5 درصد کل سردردها، سردردهای ناشی از سینوزیت است. درد بینی، دردصورت، انسداد بینی، ترشحات چرکی بینی، افزایش تعداد نبض، ناراحتی و خواب آلودگی و تب در سینوزیت حاد رایج هستند. در سینوس پیشانی احساس فشار در ناحیه ی پیشانی (بالای ابروها) وجود دارد. در سینوزیت فکی و پیشانی معمولاً درد 2-1 ساعت بعد از بیدار شدن از خواب شروع شده و طی 4-3 ساعت افزایش یافته و به تدریج در اواخر بعد از ظهر کاهش می یابد. سینوزیت حاد معمولاً علت عفونی دارد و معمولاً با یک سرماخوردگی ویروسی شروع می شود.

سینوزیت پیشانی حاد

تشخیص و درمان سینوزیت پیشانی حاد به علت عوارض تهدید بینایی و زندگی مهم است. سردرد در ناحیه پیشانی شدید است و با خم شدن بدتر می شود که نشانه ویژه این سینوزیت می باشد. عفونت به راحتی به کره چشم جایی که نابینایی رخ می دهد و به حفره ی جمجمه که خطر تشکیل آبسه در آن است گسترش می یابد. بیماران با سینوزیت پیشانی باید خیلی سریع با آنتی بیوتیک و ضداحتقان درمان شوند.

سینوزیت مزمن

التهاب مخاط بینی، بیماری مزمنی است که منشأآلرژیک یا عفونی دارد و بیش از 3 ماه طول می کشد. مخاط متورم، منفذ سینوسی باریکتری دارد. اختلالات ساختمانی به خصوص انحراف تیغه ی میانی بینی و تغییر در وضعیت سیستم ایمنی به خصوص آلرژی شایع ترین و مهم ترین عامل مستعد کننده ی سینوزیت مزمن هستند. بنابراین سینوس و آلرژی با هم ارتباط دارند.

  • علائم سینوزیت مزمن

ثابت ترین علائم و نشانه بیماری سینوزیت مزمن، ترشحات غلیظ چرکی و انسداد خفیف بینی است. بیماران از سرفه مزمن، مزه بد در دهان، فقدان بو و احساس بوی ناخوشایند به خصوص در عفونت هایی با سرچشمه ی دندانی، سردردهای صبحگاهی شدید، احساس فشار یا درد در بین چشم ها، پیشانی یا گونه ها و گرفتگی بینی شاکی هستند. بسیاری از بچه ها عفونت مزمن یا راجعه گوش میانی دارند. تشخیص بر اساس آندوسکوپی و سی تی اسکن صورت می گیرد. عفونت سینوس ها همچنین محرک سردرد نقطه ای و تنشی می باشد.

  • درمان سینوزیت مزمن

درمان سینوزیت مزمن شامل دو اصل کلی است:

-تشخیص و درمان عامل زمینه و مستعد کننده سینوزیت

-از بین بردن و تا حد امکان طبیعی کردن تغییرات مخاطی

 در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن معمولاً ابتدا یک دوره ی درمانی با آنتی بیوتیک های مناسب همراه با داروهای ضد احتقانی، استروئیدهای خوراکی و شست و شوی سینوس به اجرا گذاشته می شود.

تعدادی از  بیماران  مبتلا به سینوزیت مزمن با این روش بهبود می یابند ولی اکثر آن ها نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند. امروزه علاوه بر عمل سینوزیت درمان سینوزیت مزمن به طریق آندوسکوپی نیز روش مناسبی است. بین 10 تا 90 درصد بیماران با روش جراحی یا آندوسکوپی به طور بالینی بهبود پیدا می کنند.

در عمل جراحی سینوس به روش سنتی، بافت‌های آسیب‌دیده سینوس‌ها به دقت توسط جراح سینوس برداشته می‌شود و با ایجاد مسیرهایی جهت تخلیه مواد عفونی انباشته شده در حفره سینوس‌ها، وضعیت کانال‌های تخلیه طبیعی آن‌ها بهبود داده می‌شود. اما امروزه در اغلب موارد، پزشکان جراح از تکنیک‌های آندوسکوپی برای این جراحی استفاده می‌کنند تا بتوانند مجاری سینوس‌ها را با دقت و وضوح بیشتری ببینند و نیازی به ایجاد برش‌های خارجی بر روی صورت هم نداشته باشند. در نتیجه شدت ورم، خونریزی و ناراحتی ناشی از جراحی کاهش پیدا می‌کند و دوره بهبودی بعد از عمل جراحی سینوس و رعایت نکات بعد از عمل سینوس هم خیلی کوتاه‌تر می‌شود.

بر خلاف سایر روش‌های جراحی سینوس که در آن‌ها فقط بافت‌ها یا اندام‌های آسیب‌دیده مستقیماً برداشته می‌شوند، در طی عمل جراحی آندوسکوپی علاوه بر برداشتن بافت‌های آسیب‌دیده، مسیر مجراهای طبیعی سینوس هم ترمیم و باز می‌شود. البته در اینجا لازم به تأکید است که مراقبت‌‌های بعد از جراحی هم به اندازه خود عمل جراحی در دستیابی به نتایج رضایت‌بخش، اهمیت خواهد داشت.

بیشتر بخوانید…

Tagged with:  
moshavere