آرتروز شانه

ساییدگی شانه یا آرتروز شانه یا استئوآرتریت شانه بیماری است که به علت خراب شدن غضروف مفصل شانه به وجود میاید و موجب بروز درد و محدودیت حرکت در مفصل می‌شود. مقصود از مفصل شانه در اینجا مفصل گلنوهومرال است. ساییدگی در مفصل شانه در مقایسه با مفاصل ران، زانو و دست شیوع کمتری دارد.

علت آرتروز شانه

آرتروز یا ساییدگی مفصلی به طور طبیعی با بالا رفتن سن به وجود میاید گرچه ممکن است در بعضی از افراد زودتر و در بعضی دیگر دیرتر ظاهر شود. حدود یک سوم افراد بالای سن شصت سالگی مبتلا به آرتروز شانه هستند. هر علتی که بتواند غضروف مفصل شانه را خراب کند می‌تواند موجب بروز آرتروز شود. علت های زیر را می‌توان در آرتروز شانه موثر دانست :

  • ضربه شدید به مفصل شانه به دنبال حادثه و آسیب دیدن غضروف
  • انجام کارهای سنگین و شدید با اندام فوقانی که در دراز مدت موجب وارد شدن فشارهای زیادی به مفصل شود مثلاً در کسانی که به خاطر شغل خود مجبورند دست‌هایشان را به مدت زیادی بالای سر نگه دارند، وزنه برداران یا کسانی که ورزش‌های پرتابی یا با راکت انجام می‌دهند .
  • روماتیسم یا عفونت مفصل
  • سابقه جراحی مفصل شانه

علائم و نشانه های ساییدگی یا آرتروز شانه

مهم‌ترین نشانه ها و علائم ارتروز شانه درد و احساس خشکی در مفصل است. درد شانه با حرکت کردن مفصل یا بلند کردن اجسام با دست بیشتر می‌شود. گاهی اوقات ممکن است حرکت مفصل همراه با ایجاد صدا یا احساس مالیده شدن دو سطح زبر بر روی یکدیگر باشد. در این بیماری دامنه حرکات مفصل کاهش پیدا می‌کند.به تدریج که بیمار به علت درد کمتر از دستش استفاده می‌کند عضلات اطراف شانه ضعیف و لاغر می‌شوند.

شدت نشانه ها و علائم آرتروز شانه بیمار ممکن است کم و زیاد شود به طور مثال چند ماه شدید باشد و سپس چند ماه کم شود. همچنین ممکن است شدت درد با تغییر فصول سال کم و زیاد شود.

رادیوگرافی طبیعی مفصل شانه رادیوگرافی طبیعی مفصل شانه

کاهش فاصله مفصلی

کاهش فاصله مفصلی

تشکیل استخوان در اطراف مفصل

تشکیل استخوان اضافه در اطراف مفصل

تشخیص آرتروز شانه

تشخیص آرتروز شانه با استفاده از رادیوگرافی از مفصل شانه داده می‌شود. در رادیوگرافی ساده فضای مفصلی یعنی فاصله بین سر استخوان بازو و حفره گلنوئید( که در واقع چون از جنس غضروف است دیده نمی‌شود) کاهش میابد. در اطراف سر استخوان بازو جایی که غضروف تمام می‌شود استخوان اضافه درست می‌شود که به آن استئوفیت Osteophyte میگویند. این استخوان‌های اضافه ممکن است در لبه حفره گلنویید هم درست شوند.

استخوانی که درست زیر غضروف مفصلی شانه است سفت‌تر شده و در رادیوگرافی سفیدتر دیده می‌شود و ممکن است کیست‌های استخوانی در سر استخوان بازو یا زیر حفره گلنوئید ایجاد شود. گاهی اوقات شدت علائم و نشانه های رادیولوژیکی که نشانه آرتروز است زیاد است ولی بیمار علائم و نشانه های بالینی آرتروز شانه زیادی ندارد و گاهی هم برعکس است. پس همیشه شدت علائم و نشانه های بالینی آرتروز شانه و رادیولوژیکی با هم هماهنگ نیستند.

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد میشود مطلب “ورزش درد شانه ” را برای اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up