پزشکان، سال ها برای آن چه سبب بروز میگرن می شود بحث کرده اند (عواملی مانند عدم تعادل مواد نوروشیمیایی نظیر سروتونین، مشکلی در ساختار مغز، فاکتورهای ژنتیکی و یا ترکیبی از آن ها) و در حال حاضر خیلی از متخصصان عقیده دارند، که ژن ها، محرک های اصلی میگرن هستند.

علل میگرن

ژنتیک و میگرن

بسیاری از مطالعات نشان می دهند که علت اصلی سردرد میگرنی ژنتیک است. برای مثال مطالعات بر روی اعضای یک خانواده ی مبتلا به میگرن نشان دهنده ی جهش شایع در ژن CACNA1A بوده است..

به ویژه در میان بیماران میگرنی دارای مرحله اورا، سایرمطالعات یک اختلال در کروموزوم ۱۹p را در میگرنی ها چه همراه و چه بدون مرحله اورا نشان داده است.

ژن گیرنده ی دوپامین D2 به میگرن دارای اورا متصل شده است و ژن ناقل سرتونین با هر دو نوع میگرن همراه و یا بدون اورا گره خورده است. تحقیقات ادامه یافته احتمالاً منوط به اطلاعات بیشتر ژنتیکی است.

به هر حال چون نمی توانیم ژن هایی را که قبلاً در بدن کدگذاری شده اند را تغییر دهیم (حداقل هنوز نمی توانیم) واقعاً اطلاعات مفیدی برای اکثر مخاطبان وجود ندارد.

ارزش این موضوع که میگرنی ها ممکن است حلقه ی ارتباطی ژنتیکی داشته باشند هنگامی خواهد بود که این اطلاعات در اختیار پزشک قرار گیرد.

مثلاً اگر شما، خواهر یا برادرتان هر دو برای سالیان متمادی از میگرن رنج برده اید و دختر نوجوان شما در شرف ابتلا به سردرد است، پزشک علاقمند دانستن روال میگرن در خانواده ی شما خواهد بود.

او آزمایشات مناسب و کاملی انجام خواهد داد، اما این اطلاعات که میگرن مشکل سایر اعضای خانواده نیز هست قطعه ی با ارزش دیگری از پازل تشخیص پزشک می باشد.

به علاوه گاهی اوقات داروهایی که در یک خانواده به خوبی جواب می دهند برای اعضای دیگر خانواده نیز مؤثر خواهند بود. مثلاً اگر مبتلا به میگرن هستید و به دارویی پاسخ خوبی داده اید به پزشکتان آن را بگویید، چون احتمالاً برای دختران نیز تجویز خواهد شد تا نتیجه را در او محل بزند.

به هر حال گاهی اوقات اعضای نزدیک خانواده پاسخ مناسبی به یک داروی یکسان نمی دهند، هم چنین به خاطر داشته باشید که اگر سوماتریپتان برای شما پاسخ ندهد (یا برای دخترتان) پزشک ممکن است داروی دیگری از خانواده ی تریپتان را تجویز کند.

 Businesswoman

محرک های میگرن

محرک ها، قطعاً نقش عمده ای در سردردهای میگرنی بازی می کنند.  خیلی از مردم مبتلا به میگرن مزمن متوجه می شوند که میگرن با استرس و فشار، نور، سر و صدای زیاد، شرایط آب و هوایی به ویژه هوای بارنی یا هوای گرم و مرطوب تحریک می شود

 بعضی از بیماران میگرنی محرک های غذایی مثل الکل، غذاهای دارای مونوسدیم گلوتامات (MSG) یا آسپارتام را تشخیص دادند.

مصرف کافئین زیاد نیز می تواند محرک میگرن باشد. البته در بعضی از موراد، سایر داروهایی که بیماران دریافت می کنند می تواند آن ها را مستعد به تشدید سردرد میگرنی کند.

این حالت به ویژه در مورد داروهایی که دارای هورمون می باشد مثل OCP یا داروهای هورمون درمانی واقعی تر است.

استرس و میگرن

بعضی از محققان اعتقاد دارند که بیماران میگرنی مزمن، سیستم عصبی خیلی حساسی دارند که به طور حادی نسبت به تحریکات خارجی یا داخلی آسیب پذیر است (استرس یک تحریک داخلی شدید می باشد).

آستانه ی تحریک پذیری این افراد برای سردرد در سطح پایین تری تنظیم می شود و با محرک های استرس زا، آستانه ی تحریک آن ها پایین تر می اید و دچار میگرن می شوند.

بنابراین اگر با محرک های اصلی سردرد مواجه شوند، این حساسیت افزایش خواهد یافت که سبب سردرد می شود. این حالت به ویژه در مورد بیماران میگرنی دارای اورا، واقعی است.

سایر علل میگرن

بعضی از علل میگرن غیر معمول است، بنابراین تشخیص آن ها نیز مشکل می باشد. مانند قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن.

یک زن ۵۸ ساله که سال های متمادی به میگرن مبتلا بود بعد از تحقیقات مختلف مشخص شد که او یک کوره ناقص سوز دارد که مونوکسید کربن تولید می کند، آن کوره برای ایجاد سردرد کافی بود.

بیشتر بخوانید…

عوامل سردرد

سردرد گردنی

علت سردرد گردنی

درمان سردرد گردنی

آشنایی با انواع سردرد

کافئین و سردرد

سردرد سینوسی

اطلاعات در مورد سردرد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up