ماساژدرمانی(Acupressure)

– ماساژ درمانی  نوعی روش درمانی  است که برخی  از عوارض را به وسیله تحریک نقاط خاصی روی پوست(با فشاردادن انگشتان به ویژه شست) مورد درمان قرار می هند. این در حالی  است که در طب سوزنی همان نقاط به وسیله فروکردن سوزن در آن قسمت مورد تحریک قرار  می گیرند. هردو روش در سراسر دنیا به عنوان روشهای درمانی به کار گرفته می شوند. این دو روش درمانی بیش از هرجای دنیا در کشورهای شرقی مانندچین، کره و ژاپن مورد استفاده قرار می گیرند. این روشها از طرف سازمانهای فعال جهانی که در زمینه های بهداشتی فعالیت می کنند، به عنوان روشهای درمانی مفید و معتبر مورد تأیید قرار گرفته اند.

یک سؤال ؛  نقاط حساس برای درمان کمردرد  در کجا واقع شده اند و چگونه می توان آنها را تحریک کرد؟ از آنجایی که این روش درمانی برای شما تازگی دارد، بعید نیست که اندکی دچار سر درگمی شوید و حتی از کاربرد آن، نتایج دلخواه را کسب نکنید. اما مطمئن باشید این تنها ابتدای راه است و برای مهارت در کاربرد این روش، به زمان و تمرین نیازدارید. در حقیقت کسب مهارت در استفاده از انگشتان، بسیار اهمیت دارد. از طرفی در مراحل اولیه، بکارگیری این روش درمانی و پیداکردن دقیق نقاط  خاص برای تحریک، کار آسانی نیست و این مهارتی  است که برای هر شخصی به راحتی حاصل  نمی شود.

برای حاصل شدن نتایج مطلوب، باید نقاط تعیین شده به طورکامل و با فشار، مورد تحریک قرار گیرند. از آنجا که این نقاط کاملاً زیر پوست قراردارند و تحریک آنها صرفاً به وسیله قسمت نرم نوک انگشتان و شست کفایت نمی کند، لازم است که از نوک انگشتان خود استفاده کنید. برای انجام دادن این کار، باید ناخن انگشت شست کوتاه و گرد شود، به طوریکه هنگام تحریک، سطح پوست دچار جراحت نشود.

1) چه مقدار فشار جهت انجام ماساژ درمانی  لازم است؟

– همانطور که گفته شد، نقاط مذکور حتماً باید با قوت زیاد مورد تحریک قرار بگیرند و همانطور که متوجه خواهیدشد، بسیاری از این نقاط دردناک هستند. در واقع احساس درد به هنگام تحریک این نقاط نشانگر این مسئله است که این نقاط به طور دقیق مورد تحریک قرار گرفته اند. از این بابت اصلاً نگرانی به خود راه ندهید، زیرا این درد موقتی است و سبب رهایی شما از کمردرد شدید و استفاده از فواید ماساژ درمانی  می شود. باردیگر یادآوری میکنیم، این نقاط باید با فشارکافی مورد تحریک قرار گیرند در غیر این صورت، نتیجه مطلوب حاصل نمیشود.

2) به چه مدت این نقاط باید مورد تحریک  ماساژ درمانی قرار گیرند؟

– تحریک این نقاط حتماً باید بانظم و دقت خاص انجام شود به طوریکه هر نقطه گرفته شود و آزاد گردد و این کار برای یک دقیقه یا  یک و نیم دقیقه ادامه یابد.

3) چه زمانی این نقاط باید مورد تحریک ماساژ درمانی  قرار بگیرند؟

– این نقاط بهتر است یک یا دوبار در روز مورد تحریک قرار گیرند و در کاربرد آن زیاده روی نشود.

*** تـــــــــــذکـــــــــــــــر مهـــــــــــــــم

1- لازم نیست که  در ماساژ تراپی نقاط خاص در هردو سمت بدن(طرف چپ و راست) تحریک  شوند. تحریک کردن تنها یک سمت بدن کافی است و رهایی از درد توسط ماساژ درمانی حتی با تحریک یک  قسمت نیز حاصل  می شود.

2- اگرچه بعضی  از این نقاط ویژه تحریک در فواصل خاصی از اعضای بدن قرارگرفته اند اما از آنجا که هیچ گاه دو فرد متفاوت دارای یک ساختار بدنی نیستند، به کار گرفتن مقیاسهایی مانند اینچ و سانتیمتر در ماساژ درمانی  بی فایده هستند. اما چینیها برای این مشکل راه حلی پیدا کرده اند که اینچ انگشت شست یا اینچ بدن نامیده می شود.  ( یک اینچ شست = پهنای انگشت شست ) .

یک اینچ شصت

– یکی از نقاط ویژه، مابین قسمت گوشتی بین انگشت شست و انگشت اشاره قرار گرفته است. پیداکردن این نقطه، با توجه به خاصیت دردناک که به آن شاره شدآسان است.

– تحریک نقطه اول در ماساژ درمانی :

در حالتی که شکل بالا نشان داده شده است، نوک انگشت شست روی نقطه گفته شده قرار می گیرد، در حالیکه یکی از انگشتان در پشت شست قرار گرفته است تا نقطه اتکایی برای آن فراهم کند.

نقطه اول

– تحریک نقطه دوم در ماساژ درمانی :

 این نقطه در وسط چینهای پشت زانو واقع شده است.

–تمرین نقطه دوم در شکل 3 نشان داده شده است.

– (نقطه تحریک 3) این نقطه در زیر باسن، قسمت چین خورده بین باسن و ران قرار دارد.

نقطه دوم

– تحریک نقطه سوم  در ماساژ درمانی :

 این نقطه در هردو حالت ایستاده و یا خوابیده  به بغل  می تواند مورد تحریک قرارگیرد. در افرادی که مچ دستشان برای انجام این کار به درستی خم نمی شود، میتوانند این قسمت را با ناخن انگشت میانی مورد تحریک قرار دهند.

 

– تحریک نقطه چهارم  در ماساژ درمانی :

این نقطه در سمت بیرونی سطح ران قرار دارد. طوری که نوک انگشت میانی دست در حالتی که دست کاملاً در امتداد پا است  به آن می رسد. این نقطه می تواند دوطرفه و در حالت نشسته مورد تحریک قرار گیرد. انگشتان می توانند جهت تأثیر بیشتر زیر ران خم شوند.

چهرم

– تحریک نقطه پنجم در ماساژ درمانی :

 این نقطه دقیقاً پشت استخوان قوزک پا در قسمت بیرونی آن قرار دارد.دوحالت گرفتن دست جهت تحریک این نقطه در تصویربالا نشان داده شده است.

پنجم

– تحریک نقطه ششم در ماساژ درمانی :

 این نقطه درست زیر استخوان قوزک قرار می گیرد. این نقطه می تواند با گرفتن یکی از حالت های نشان داده شده در شکل مورد تحریک  قرار گیرد.

ششم

– تحریک نقطه هفتم در ماساژ درمانی :

 این نقطه درست روی سطح پا در امتداد انگشتان سوم و چهارم قرار  می گیرد. دو حالت مناسب جهت تحریک این نقطه در شکل  نشان داده شده است. اگرچه حالت اول در شکل برای اکثر افراد راحت تر است.

هشت

منبع : کتاب کمردرد پیشگیری و درمان

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up