کمردرد و مسائل زناشویی

*** تـــــذکـــــر مهــــــــم

در صورتی که کمردرد شما مربوط به مسائل زناشویی نمی باشد، خواندن این بخش به  شما توصیه نمی شود. چرا که ما نمی خواهیم شما با خواندن این بخش به فکر این مشکلات بیفتید و آنها را در مورد خود بسط دهید.

– در طی سالهای مدیدی که با بیماران سر و کار داشته ایم، تنها شمار معدودی از آنها درخواست راهنمایی جهت انجام آمیزش زناشویی کرده اند. چرا که شمار افرادی که احساس می کردند، کمردرد آنها بعد از انجام آمیزش زناشویی تشدید می شود، بسیار کم بوده است. بررسی های اخیر در امریکا نشان داده است که تقریباً دوسوم بیمارانی که دچار بیماری کمردرد هستند از مشکلات عدم  رضایت جنسی رنج می برند.

مشکلات زناشویی شامل مشکلاتی  از قبیل عدم تحریک جنسی و رسیدن به اوج لذت جنسی می باشد که زنان بیشتر از مردان دچار آن هستند. بیشتر بیماران که از کمردردرنج می برند، آشکارا از سؤال کردن در مورد مشکلات جنسی و رابطه آن با کمردرد دچار شرم می شوند و از میان تمامی کتابهایی که هرساله در مورد کمردرد نوشته می شود، بخش اندکی به مشکلات جنسی و رابطه آن با کمردرد اختصاص می یابد. در اینجا پاره ای مشکلات جنسی را که مستقیماً به علت کمردرد رخ می دهند مورد بررسی قرار میدهیم و سپس به برخی از راهکارهای اساسی جهت رسیدن به راه حل این مشکل خواهیم پرداخت.

اکثر ما علاقه مندیم  تا همسر خود را خوشحال کنیم یا او ما را  شادمان سازد؛ اما هنگامی که مقاربت جنسی با دردکمر همراه باشد بسیاری از مشکلهای احساسی را نیز به همراه خواهدداشت. بایدتوجه کنیم تا این توضیحات باعث سوءتفاهم نشود. برای مثال یکی از زوجین ممکن است با در نظر گرفتن این که همسرش دچار کمردرد و مشکلات آن خواهدشد، به حدّ کافی انگیزه جنسی نشان ندهد این در حالی است که زوج دیگر این مسئله را به عنوان عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی تعبیر می کند که این امر سبب می شود که پاره ای دیگر از سوءتفاهمات بروز کنند.

اکنون برنامه ای را در جهت رفع مشکل جنسی افرادی که دچار کمردردشده اند ارئه می کنیم:

1) کار خود را با این  تفکرشروع کنید که شما قادرید از آمیزش خود لذت ببرید. در واقع کارخود را با عقیده مثبت شروع کنید.

 2) به آرمی و بدون شرمساری مشکل را با زوج خود در میاان بگدارید تا سوءتفاهم به وجود نیاید. این نکته بسیارمهم است و باید به دقت به آن توجه کنید.

3) شما هردو باید درمقابله با این مشکل، با هم عمل کنید تا هردو از  اینمسئله لذت ببرید.

4) نکاتی را که در مورد آمیزش گفته شد به درستی اجراکنید تا از عوارض کمردرد در امان بمانید.

5) شما باید قبل از آمیزش، زمان کافی را به فعالیتهای پیش از آن اختصاص دهید. این چنین فعالیت ها مانند دوش آب گرم هستند که از احساس دردبعدی جلوگیری می کنند.

چگونگی ادامه دادن به  فعالیت جسمی با وجود کمردرد

 

1) هرگز به  سمت جلو در حالی که زانوها صاف هستند خم نشوید چرا که چنین حالتی، فشار زیادی به  ستون فقرات وارد می کند. از طرف دیگر سبب کشیدگی سیاتیک و آزردگی آن می شود. خم شدن به جلو تنها زمانی مفید است که زانوان شما نیز خم باشد.

2) سعی کنید همیشه حالت تعادل لگنی را حفظ کنید، به طوری که از ایجاد گودی کمرجلوگیری شود.

3) از قرارگرفتن در حالتی مانند روی شکم خوابیدن خودداری کنید. علاوه براین از خوابیدن به پشت نیز در حالتی که پاها به حالت کشیده باشند، خودداری شود.

چه وقت مقاربت را از سر بگیریم؟

– شما ممکن است برای چند روز، به علت کمردرداز مقاربت جنسی جلوگیری کنید اما سؤالی که مطرح  می شود این است که چه وقت دوباره می توانید آن را از سر بگیرید؟

مطمئناً شما نباید این کار را زمانی که دچار کمردردهستید و یا به تازگی از آن رهایی یافته اید از سر بگیرید. زمانی که شما بتوانید به راحتی و بدون درد، راه  بروید و نیازی به مسکن نداشته باشید می توانید این کار را از سر بگیرید. در واقع قبل از اینکه عملاً به مقاربت با زوج خود بپردازید، سعی کنید در تخیل خود این کار را انجام دهید.

در صورتی که در این حالت هیچگونه کمردرد و عوارضی برایتان رخ نداد، می توانید آن را به  صورت عملی نیز انجام دهید. در پایان اضافه می کنیم که مقاربت جنسی میان دو زوج، یکی از طبیعی ترین فعالیتهای همه جانداران به ویژه بشراست. برخی از افراد که از عوارض کمردردرنج می برند، ممکن است با وجود داشتن علاقه به آمیزش جنسی از انجام دادن آن خودداری کنند چرا که آمیزش را راهی برای تشدید کمردردخود می دانند. اما اگر آمیزش جنسی در حالت مناسبی انجام گیرد، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

منبع :کتاب کمردرد پیشگیری و درمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up