جدیدترین درمان آرتروز

 بیماری های مفصل که تعداد آنها بیش از دهها بیماری است، مهمترین آنها یکی روماتوئید آرتروز و دیگری آستیوآرتروز می باشند. آرتروزروماتیسمی به سبب حمله سیستم ایمنی و دفاعی بدن به مفصل ها است. سیستم دفاعی اشتباهاً انساج مفصل را به عنوان جسم خارجی شناسایی کرده و برای سلامت بدن سعی می کند که آن را از بین ببرد و از بدن خارج نماید.

در مورد التهاب استخوانی مفصل تصور می شد که این بیماری به سبب ضایعات غضروف و در اثر کار به مرور زمان و پیری ایجاد می گردد و هیچ گونه درمانی برای آن میسر نبوده و تنها درمان التهاب استخوانی مفصل با داروهای مسکن برای کم کردن درد و التهاب بیمار میباشد .

 پژوهش های زیادی برای پیدا کردن جدیدترین درمان آرتروز و درمان قطعی آرتروز در جریان است. از زمان های پیشین پژوهشگران به این نکته پی برده بودند که سوپ مرغ خاصیت و فعالیت ضدالتهاب و تورم دارد و به این نتیجه رسیده بودند که سوپ مرغ به راستی کار پنی سیلین را در مورد گلو درد، سرما خوردگی و زکام انجام می دهد. با ادامه تجسسات پژوهشگران پی بردند که کلاژن موجود در سوپ مرغ با برخورد و آشنایی با سیستم ایمنی می تواند از حمله سیستم ایمنی به کلاژن مفصل جلوگیری نماید. برای درک و آشنایی بیشتر به این موضوع شرح ساده و کوتاهی از وظیفه سیستم دفاعی بدن لازم است.

هنگامی که جسم یا ماده خارجی ناشناخته وارد بدن می شود با اعلام خطر سیستم ایمنی تعدادی از سربازان ایمنی به نام «تی سل» برای مقابله و از بین بردن خارجی وارد عمل می گردند. این سلول های با ترشح ماده التهابی بنام سیتوکینز تعداد بیشتری تی سل را برای مقابل و از بین بردن جسم یا ماده خارجی به منطقه می کشاند. مقدار زیادی از عوامل سیستم دفاعی در محل هایی بنام «پی یرز پیچ» در انتهای روده کوچک مستقر هستند. این محل مرکز آموزش برای یاخته های «تی سل» هستند. در این مرکز تی سل ها با مولکول های مختلف با خصوصیات متفاوت که در غذا موجود است آشنا می شوند و با این شناخت از حمله به آنها در بدن خودداری می کنند. به طور کلی «کلاژن ها» از راه خوراک و دستگاه وارد بدن می شوند و ممکن است در اثر برخورد و آمیزش با اسید و آنزیم های دستگاه گوارش شکل و ماهیت خود را از دست بدهند.

«یوسی2» یا «کلاژن تغیر نیافته» کلاژنی است که وقتی از راه خوراکی وارد بدن می شود تغیر شکل و ماهیت نمی دهد و فرم سه بعدی خود را حفظ می کند. آشنا شدن تی سل ها با این کلاژن در مراکز آموزشی روده کوچک سبب می شود که سیستم ایمنی با برخورد با کلاژن غضروف مفصل که مانند «کلاژن یوسی 2» می باشد عکس العمل نشان ندهد. بنابراین التهاب و تورم به وجود نمی آید. آزمایشات زیادی برای اثبات این امر بر روی سگ ها، اسب ها و انسان هایی که مبتلا به بیماری آرتروز روماتیسمی بودند انجام گرفت و نتایج بسیار خوبی بدست آمد. کلاژن نوع 2 که درست مانند انساج کلاژن مفصل های انسان است در غضروف سینه مرغ فراوان است و منبع کلاژن طبیعی است و جدیدترین درمان آرتروز محسوب میشوند .

در سال 2011 پس از یک تحقیق وسیع و کنترل شده ،جدیدترین درمان آرتروز  با تجویز کپسول های «یوسی2» از راه دهان برای افراد مبتلا به روماتوئید آرتروز نتیجه گیری شد که در مدت 150 روز درمان درد آرتروز مفصل 88% کاهش یافت و همچنین معاینه مفصل را تکان دادن و جابجا کردن مفصل درد مفصل 78% کمتر شده است. در آزمایش دیگر افزودن «گلوکوزامین» و «کندروی تین» به یوسی 2 نتایج بهتری در درمان آرتروز ارائه داد. با بدست آوردن این نتایج که در مورد آرتروز روماتیسمی حاصل شد دانشمندان و پژوهشگران ادامه این تحقیقات و تأثیر یوسی2 را برای درمان آرتروز افراد لازم دانستند.

جدیدترین درمان آرتروز در 52 بیمار مبتلا به استئوآرتروز با سن متوسط 59 سال به عده ای روزانه دو کپسول 20 میلی گرمی یوسی2 داده شده و برای عده ای دیگر چهار کپسول 375 میلی گرم گلوکوزامین همراه با چهار کپسول 300 میلی گرمی «کندروی تین» تجویز گردید و هر سی روز معاینات برای تغیرات و اثر دارو در این بیماران بررسی می شد. پس از 90 روز فعالیت روزانه بیمارانی که تحت درمان با یوسی2 بودند بسیار زیاد شد و این نشانه بهبودی آنان بود. به دنبال آن درد بیماران با وسایل بسیار دقیق اندازه گیری کردند و به این نتیجه رسیدند که 40 میلی گرم یوسی 2 نشانه های بیماری را 30% کم کرد و ترکیب 1500 میلی گرم «گلوکوزامین» و 1200 میلی گرم «کندروی تین» در روز نشانه های بیماری را 14% کم نمود.

نتیجه کلی این که پژوهشگران بیماری استئوآرتریت یا التهاب استخوانی مفصل را مانند آرتروز روماتیسمی یک نوع دیگر از حمله سیستم دفاعی بدن به غضروف و استخوان مفصل می پندارند و فرضیه این که بیماری التهاب استخوانی مفصل یک بیماری سنین پیری است را نادرست خواند. پژوهشگران بر این باورند که جدیدترین درمان آرتروز ستئوآرتریت وهم چنین جدیدترین درمان آرتروز رماتیسمی با کلاژن 2 بسیار سودمند است و به طور قابل ملاحظه ای درد و برافروختگی مفصل را از بین می برد و عملیات مفصل را نزدیک به حال طبیعی باز می گرداند و از همه مهمتر این که بیمار از عوارض و اثرات جانبی داروهای مسکن رهایی می یابد.

خواننده گرامي، پيشنهاد مي شود مطلب “درمان آرتروز” را جهت کسب اطلاعات بيشتر در زمينه “آرتروز” مطالعه فرماييد .

منبع : کتاب آرتروز- آرتراتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up