داروهای ضدافسردگی در درمان سردرد

خیلی از بیماران هنگامی که پزشک به آن ها توصیه می کند برای رفع سردردشان از داروهای ضدافسردگی استفاده کنند متعجب و رنجیده می شوند. با این حال داروهای ضد افسردگی به ویژه آن هایی که در رده ی سه حلقه ای هستند نشان داده اند که در درمان بعضی سردردها مؤثر می باشند. بعضی از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای نظیر پروتریپتلین و نورتریپتیلین تحریک کننده هستند، در حالی که سایر داروهای این رده مثل آمی تریپتیلین معمولاً آرام بخش و سست کننده می باشند.

داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای مثل آمی تریپتیلین می تواند سبب افزایش وزن، احتباس ادرار، خشکی چشم و دهان، یبوست، سستی و خستگی مزمن شود. مهارکننده های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRI) مثل پروزاک (فلوکستین) و سرترالین می تواند سبب گیجی، بی خوابی و رعشه شوند. ونلافاکسین نمونه دیگری از (SSRI) می باشد که گاهی اوقات برای درمان سردرد مزمن استفاده می شود.

بعضی بیماران باید از مصرف داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای با هم اجتناب کنند، به ویژه آن هایی که دچار گلوکوم، فشار خون پایین و احتباس ادرار که از قبل وجود داشته است.

داروها، ویتامین ها و مکمل ها در درمان سردرد

خیلی از مردم تصور می کنند که فقط داروهای تجویزی قدرت زیادی برای مقابله با سردردهای شدیدشان را دارد. این تفکر اغلب درست است اما داروهای دیگری مثل آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن نیز وجود دارند که ممکن است در کنترل سردرد به شما کمک کنند. به علاوه گاهی اوقات مکمل های معدنی و ویتامین ها ممکن است در کاهش تعداد و یا شدت سردرد کمک کننده باشند. مثلاً ممکن است مکمل هایی نظیر ویتامین B2، منیزیم یا ملاتونین برای مبتلایان به سردرد به خصوص میگرن یا سردرد خوشه ای مؤثر باشند. در عین حال مصرف مکرر داروهای بدون نسخه و مکمل ها خطراتی را در پی دارد.

داروهای (استامینوفن، آسپرین و A.C.A) در درمان سردرد

خیلی از مردم برای کاهش سردرد و سایر دردهای شان مثل درد آرتریت به داروهای بدون نسخه، شبیه استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین تکیه می کنند. با این وجود، هنگامی که سردرد دارید فقط زمانی که از این داروها به طور موقتی مصرف می کنید درد شما برطرف می شود. یک قرص آسپرین بچه ریسک سکته و حملات قلبی را در خیلی از مردم کاهش داده است. استفاده مزمن از این داروهای به ظاهر بی ضرر می تواند به صورت خطرناکی به سلامتی شما آسیب برساند

مزایای داروهای بدون نسخه در درمان سردرد

مزایای داروهای بدون نسخه مثل آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن کاملاً مشخص است. معمولاً ارزان هستند و می توانید آن ها را از داروخانه تهیه کنید. داروهای OTC در صورتی که فعالیت شان در راستای نیاز شما باشد معمولاً سریع اثر می کنند. هیچ گونه مشکل اجتماعی و اخلاقی در مورد مصرف آن ها وجود ندارد و به آن ها معتاد نمی شوید (بعضی افراد در پی استفاده ی مکرر از بعضی از داروهای OTC مثل NSAIDs بدون نسخه شبیه ایبوپروفن سردردهای راجعه را گسترش می دهند).

1430654_809

خطرات داروهای بدون نسخه در درمان سردرد

اکنون باید خبرهای بدی که در مورد داروهای بدون نسخه وجود دارد را بدانید. استفاده ی مکرر از استامینوفن می تواند باعث آسیب به کبد و سیروز کبدی (التهاب شدید کبد) شود. حتی اگر الکل مصرف نکنید، شما فقط یک کبد دارید و بایستی آن را حفظ کنید. اگر کبد دچار مشکل شود تنها گزینه باقی مانده پیوند آن است. در صورتی که مبتلا به بیماری کبدی یا کلیوی هستید بایستی از مصرف استامینوفن اجتناب کنید. کبد و کلیه تنها ارگان هایی نیستند که با مصرف داروهای OTC (برای سردرد) دچار آسیب می شوند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) مثل ایبوپروفن و آسپرین می تواند سردرد را تسکین دهند، اما لایه حساس معده را نیز تخریب می کنند، در نتیجه ی استفاده ی مکرر از این داروها می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش و حتی گسترش زخم معده شود. هنگامی که NSAIDs مصرف می کنید از مصرف دیورتیک ها (قرص های مدر) اجتناب کنید، زیرا دیورتیک ها موجب افزایش خطر اختلالات کلیه و کبد می شوند. NSAIDها با خیلی از داروهای دیگر به ویژه داروهای ضد صرع، فشار خون، دیابت، قلب و بتابلوکرها تداخل دارند. اگر دارویی مصرف می کنید که یکی از رده های ذکر شده است از مصرف NSAID (شامل آسپرین یا ایبوپروفن) پرهیز کنید. مگر این که قبلاً با پزشکتان هماهنگ کرده باشید.

عوارض داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی NSAIDها

همان گونه که قبلاً نیز ذکر شد استفاده ی طولانی مدت از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (چه تجویز شده و چه بدون نسخه) می تواند سبب ایجاد زخم و خونریزی دستگاه گوارشی شود. بعضی از مطالعات نشان دهنده آن است، بیمارانی که به طور مکرر NSAIDهای تجویز شده و یا بدون نسخه مصرف می کنند، ممکن است خطر بیماری های قلبی-عروقی مانند حمله و سکته را افزایش دهند. در سال 2005، FDA از تولید کنندگان هر دو نوع NSAID بدون نسخه و تجویزی خواست تا با بررسی مجدد بر چسب های دارو، نسبت به درج هشدار روی خطرات قلبی-عروقی و خطر استفاده از این داروها اقدام کنند. . بیمارانی که می دانند یا مشکوک هستند که ممکن است در معرض بیماری های قلبی- عروقی (افرادی که خود یا یکی از اعضای نزدیک خانواده شان سابقه حمله قلبی و سکته را داشته اند) قرار گیرند باید در مورد مصرف یا عدم مصرف NSAID با پزشک مشورت کنند. به علاوه بیماران بالای 65 سال باید از خطرات احتمالی حملات قلبی یا سکته مطلع باشند، زیرا افزایش سن ریسک اتفاقات قلبی- عروقی را افزایش می دهد. برای اطمینان، بیمارانی که مطمئن نیستند (از بابت بیماری قلبی) باید قبل از مصرف NSAIDهای بدون نسخه با پزشک مشورت کنند.

مکمل های  کمک کننده در درمان سردرد

اگر چه خیلی از پزشکان نگران بیمارانی هستند که مقادیر زیادی مکمل مصرف می کنند، اما بعضی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف متعادلی از مکمل ها به وسیله مبتلایان به سردرد به خصوص افراد مبتلا به سردرد میگرنی و خوشه ای وجود دارد. این حالت به ویژه در مورد چند مکمل ویژه مثل منیزیم، ملاتونین، ریبوفلاوین (ویتامین B29 و کوآنزیم Q10 وجود دارد.

  • منیزیم در درمان سردرد

 سطح منیزیم خون ممکن است خیلی پایین باشد، که یکی از علایم سردرد شدید، به ویژه در میگرن، سردردهای خوشه ای یا میگرن قاعدگی خواهد بود. ممکن است وضعیت شما هنوز مشکوک باشد و به سردردهای مکرر مبتلا باشید که با مصرف منیزیم بهبود می یابد.. چرا افراد مبتلا به کمبود منیزیم می شوند؟ هایپومنیزیا (میزان مینزیم خون زیر سطح طبیعی است) ممکن است با مصرف دیورتیک ها ایجاد شود. ممکن است در صورتی که دیابت کنترل نشده داشته باشید دچار این حالت شوید. معتادان به الکل نیز مستعد این بیماری هستند. در صورتی که اخیراً از داروهای ضدسرطان مثل Cisplatin استفاده نموده اید یا گرفتار آنفولانزا هستید و علایمی هم چون اسهال و استفراغ دارید، مقداری منیزیم خون تان کاهش یافته که بدن باید آن را جبران کند. یکسری افراد به خصوص خانم ها به دلیل نقص منیزیم سردردهای مزمن را گسترش می دهند. برای خیلی از افراد مبتلا به سردرد مزمن به ویژه میگرن، مقدار کم مکمل های منیزیم میتواند به کاهش تکرار و شدت سردرد کمک کند. جنبه منفی آن است که منیزیم اغلب سبب به خوردن وضعیت شکم و ایجاد اسهال موقتی می شود. به هر حال اگر شخصی هستید که به طور مزمن یبوست دارید، منیزیم می تواند علاوه بر توقف سردردتان یبوست شما را نیز برطرف کند.

هشدار: قبل از شروع مصرف منیزیم حتماً با پزشک مشورت کنید. مصرف بیش از حد مجاز منیزیم می تواند منجر به شرایطی به نام هایپرمنیزیا (منیزیم خیلی زیاد در خون) شود که بسیار خطرناک است. مکمل های دارای منیزیم را به وسیله ی خوردن غذاهای غنی از منیزیم مثل موز، تمام نان های سفید، سیب زمینی، حبوبات، بادام زمینی و میگو افزایش دهید.

  • تأثیر منیزیم در درمان میگرن

در مورد میگرن های مزمن، ممکن است منیزیم سولفات به وسیله ی پزشک، داخل ورید تزریق شود، اگر چه یک درمان استاندارد نیست. در یک مطالعه ی گزارش شده در مجله ی سردرد، 15 بیمار مبتلا به میگرن شدید، منیزیم داخل وریدی دریافت کردند و سردرد 13 مرود آن ها بر طرف شد (87درصد). البته هر زمان که به میگرن مبتلا می شوید نمی توانید از منیزیم استفاده کنید. اما بعضی متخصصان اعتقاد دارند که ممکن است مکمل منیزیم که به صورت دهانی مصرف می شود باعث رفع میگرن شود. مطالعه دیگر در مورد استفاده از منیزیم به این مطلب اشاره داشت که مصرف مکمل منیزیم شدت و مدت سردردهای میگرنی را در بعضی از افراد مبتلا به میگرن کاهش داد، اگرچه تعداد سردردها کاهش نیافت. بنابراین تعداد یکسان بود، اما مدت و شدت سردرد کوتاه شده بود. با این وجود یک بهبودی نسبی به شمار می آمد.

ممکن است کمبود منیزیوم سبب میگرن قاعدگی شود. در یک مطالعه ی گزارش شده در مجله ی سردرد، محققان خون 720 زن در سنین باروری را برای کمبود یون منیزیم تست کردند. این محققان متوجه شدند که در میان بعضی خانم ها در طی دوره ی قاعدگی سطح منیزیم به طور برجسته ای پایین بود. خانم هایی که در طی دوران قاعدگی به میگرن مبتلا بودند 45 درصدشان کمبود منیزیم داشتند. با بررسی زنان مبتلا به میگرن بدون قاعدگی فقط 15 درصد کمبود منیزیم دشاتند. به طور واضح قاعدگی خطر کمبود منیزیم را در میان بعضی زنان افزایش می دهد که در واقع خطر افزایش ابتلا به میگرن بود. در این زمینه مطالعات بیشتری نیاز است اما منطقی به نظر می رسد که منیزیم قاعدگی و میگرن با یکدیگر در ارتباط هستند.

blog-109-sml-pills

داروی گل مینا در درمان سردرد

نام گذاری تعداد زیادی از داروهای جایگزین، بی معنی است. به ویژه که به نظر می رسد خیلی از داروها هدفشان کم کردن مقدار زیادی از وزن در مدت زمان اندک است. اما تعدادی داروی جایگزین وجود دارد که حکایت از کمک به مقابله با سردردهای شدید دارند. اگرچه مطالعات کلینیکی هنوز اثرات آن ها را اثبات نکرده است. گل مینا یکی از این داروهاست.

درحالی که مطالعات اشاره ای به مقابله مؤثر گل مینا با سردرد نکرده است، خیلی از مردم مبتلا به میگرن اصرار دارند که مصرف این دارو  دردشان را تسکین می دهد. این دارو ممکن است اثر پلاسبو (اعتقاد به این که دارو مؤثر است و این اعتقاد باعث بهبودی می شود) داشته باشد یا این که واقعاً به بهبودی میگرن کمک نماید. محققان هنوز چگونگی اثر گل مینا را کشف نکرده اند. اگر تصمیم به آزمایش گل مینا دارید، به خاطر داشته باشید که حامیان این دارو معتقدند اثر آن تا چند هفته مشخص نمی شود. تا جایی که ما می دانیم هنوز غذایی وجود ندارد تا با مصرف آن سطح گل مینا افزایش یابد. گل مینا هم چون بسیاری از دیگر مکمل ها از نظر استاندارد ضعیف است و واقعاً نمی توانید بفهمید به چه میزان از مقادیر خالص را دریافت کرده اید.

در این زمینه مطالعه کنید…

سردرد و انواع آن

اطلاعات درباره سردرد

دلایل مهم سردرد

سینوزیت و سردرد

سردرد پشت سر

انواع سردرد ها

Tagged with:  
moshavere