سردردهای تنشی بسیار شایع هستند و تقریباً هر شخصی حداقل یکبار در طول زندگی آن را تجربه می کند.سردردهای تنشی واقعاً مشکل زا نمی باشند مگر آن که خیلی شدید و مزمن باشند.سردرد تنشی می تواند اشتباهی تشخیص داده شود، خیلی از سردردهای تنشی شناخته شده در واقع سردردگردنی بوده اند. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی 80 درصد خانم ها و 67 درصد آقایان در کشورهای توسعه یافته سردرد تنشی را تجربه کرده اند. خیلی از مردم با مصرف استامینوفن یا آسپرین بعد از یک ساعت احساس بهتری پیدا می کنند. به هر حال بعضی از مبتلایان به ویژه افراد مبتلا به نوع سردرد تنشی مزمن احتیاج به دارو و درمان دارند.

علل سردرد تنشی

محققان با مکانیسمی که در اکثر مردم، سردرد تنشی را گسترش می دهد موافق نیستند. بعضی از آن ها معتقدند  سردرد تنشی به وسیله ی انقباض عضلات گردن ایجاد می شود. سایرین نیز فکر می کنند که هر دو نوع سردرد تنشی و سردرد میگرنی از یک زنجیره هستند، با این تفاوت که میگرن به مرور بدتر می شود. خیلی از متخصصان معتقدند که سردرد تنشی به وسیله ی عواملی مثل استرس، محرک های خارجی و یا خود داروهای درمان کننده ی سردرد ایجاد می شوند. هنگامی که به طور مکرر از داروهای رفع سردرد استفاده شود (چه بانسخه و چه بدون نسخه) سردرد گسترش می یابد که سردردهای راجعه نامیده می شوند.

محرک های سردرد تنشی

استرس، محرک تکرار شونده برای تمام سردردهای تنشی می باشد. از دیگر محرک های شایع سردرد تنشی می توان به تغییر در برنامه ی زمان خواب فرد اشاره کرد (چه خواب ناکافی و چه خواب زیاد). یک وعده غذایی از دست رفته نیز می تواند سبب ایجاد سردرد تنشی شود، در حالی که فعالیت بدنی زیاد نیز از دیگر عوامل ایجاد سردرد تنشی می باشد.

بعضی از غذاها به ویژه الکل، شکلات، پنیر و مواد حاوی کافئین با گسترش سردرد تنشی مرتبط هستند.

 سردرد تنشی به علت مصرف دارو

داروها نیز می توانند منجر به ایجاد سردردهای تنشی شوند. گاهی اوقات این داروها، داروهایی هستند که برای درمان سردرد به کار می روند نظیر مسکن ها، ارگونارکوتیک ها و ترکیب بوتالبیتال. در این موارد سردرد راجعه گسترش می یابد.

سایر داروهایی که می توانند سبب سردرد تنشی شوند عبارتند از: داروهای ضدفشار خون، ضد افسردگی از نوع مهارکننده ی انتخاب جذب سرتونین (مثل پروزاک) و نیترات تجویز شده برای بیماران قلبی .

mighren

درمان سردرد تنشی

داروهای مسکن بدون نسخه ی ساده معمولاً سردردهای تنشی مزمن را برطرف نمی کنند، به ویژه وقتی که آن ها بیشتر از 2 روز در هفته رخ می دهند. اکثر بیماران مبتلا به سردرد تنشی نیاز به داروهای نسخه ای و و تجویز شده مانند شل کننده های عضلانی شبیه سیکلوبنزارپین (فلکسریل) دارند تا از عهده ی حمله حادسردرد تنشی برآیند.

مقدار کم یک NSAID می تواند ریشه ی درد را تسکین دهد. به هر حال بیماران با خطر قلبی، عروقی برای یک حمله ی قلبی یا سکته باید تا زمانی که ممکن است از مصرف NSAID اجتناب کنند (با پزشک تان در مورد خطراتی که NSAID می تواند برای شما ایجاد کند صحبت کنید.) بعضی از بیماران مبتلا به سردرد تنشی با مصرف سوماتریپتان که یک داروی روتین برای درمان میگرن است بهبود می یابند.

محققان دریافته اند بیمارانی که از سردردهای ضربان دار شکایت دارند و آن هایی که به نور و صدا خیلی حساس هستند از مصرف این دارو سود بیشتری می برند. ضمن آن که این افراد بعد از ورزش سردردهای شدیدتری را تجربه می کنند.

در طی یک سردرد فعال خیلی از پزشکان استفاده از گرما یا یخ، شل کننده های عضلانی و یا مسکن ها را تجویز می کنند. سایر بیماران ممکن است تسکین درد را از طریق طب جایگزین مثل طب سوزنی، تحریک الکتریکی عصب از از طریق پوست، ماساژ درمانی و یا بیوفیدبک پیدا کنند.

به علاوه خیلی از بیماران دچار سردرد تنشی با بوتاکس بهبود می یابند. اجتناب از استرس بیش از حد، یک ایده ی خوب برای اشخاصی است که از سردردهای تنشی راجعه رنج می برند.

 درمان سردرد تنشی با کنترل استرس

اگر نمی توانید از استرس شدید پرهیز کنید، راه های مفید تطابق و سازگاری برای مقابله و کنترل استرس را یادبگیرید مثل تمدد اعصاب. بعضی از بیماران ممکن است وقتی مشکل شخصی شان تشدید می شود از روان درمانی سود ببرند. اگر یک درمانگر را ملاقات می کنید بدین معنی نیست که سردرد شما خیالی است، بلکه آن یک سردرد واقعی می باشد. اما سطح بالای استرس ممکن است گاهی اوقات سردرد را القا کند. هنگامی که یک درمانگر با استفاده از ابزارها و شیوه های بهتری بتواند کمک کند تا از عده ی مشکلات شخصی برآیید سطح استرس و هم چنین سردرد تنشی شما درمان خواهد شد.

در این زمینه بخوانید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up