دیسک یک بالشتک  لاستیکی میان استخوان های ستون فقرات است که دور نخاع می پیچند. هر کدام از دیسک ها یک کپسول صاف و گرد می باشد که معمولا 1 اینچ قطر و یک چهارم اینچ ضخامت دارند.

دیسک ها محکم میان ستون فقرات قرار گرفته اند  و توسط رباط های متصل کننده استخوان های نخاع به هم می پیوندند. در برخی از مواقع از دیسک کمر به عنوان یک وسیله برای گرفتن فشار و شک یاد می شود.با گذشت زمان و بالارفتن سن دیسک ها ضعیف شده و ممکن است صدمه ببینند و برای بهبود بیمار نیاز به جراحی بسته دیسک کمر با هدایت سونوگرافی و مراقبت های پزشکی خاصی می باشد. عمل بسته دیسک کمر و گردن از روش های نوین و تکنولوژیهای پیشرفته ای است که متخصص دیسک کمر برای درمان درد مفصل کمر و گردن ناشی از اختلالات مختلف ستون مهره ها استفاده میکند. جراحی بسته کمر با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر وابزار مخصوص یکی از مواردی است که بیمارانی که تمایل به بهبودی سریعتر، درد کم تر بعد از جراحی و شکاف کمتر روی بدن دارند انتخاب میکنند و درد بعد از جراحی دیسک کمر را بهبود می بخشد.

عوامل دیسک کمر

 • وزن زیاد و دیسک کمر

اضافه وزن باعث می شود که فشار بر روی مهره های کمر زیاد و در نتیجه باعث فتق دیسک کمر می شود

 • شغل و  دیسک کمر

بعضی از افراد که شغل های پرفشار دارند نسبت به بقیه افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلاتی مانند کمردرد و دیسک کمر قرار دارند .همچنین بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین و هم چنین خم شدن های ناگهانی می تواند خطر ابتلا به دیسک کمر را افزایش دهد

 • ژنتیک و  دیسک کمر

برخی از افراد به نوعی بیماری دیسک کمر را به ارث می برند.

جراحی دیسک کمر

در صورتی که بیمار با هر یک از علائم زیر مواجه شود  جراحی دیسک یا عمل بسته دیسک کمر توسط جراح و متخصص ستون فقرات لازم می شود:

*پا دردی که با درمان های طبی و استراحت کردن رفع نشود

*اختلال در حرکات پا و یا اختلال  اسفنگتری

*دردهای مکرر که باعث اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود

*برای جراحی بسته دیسک گردن و کمر روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به علامت هایی که بیمار مبتلا به دیسک کمر دارد و همچنین سن بیمار و اختلالات مهره ای و وضعیت کانال نخاعی یکی از روش ها برای بیمار توسط جراح ستون فقرات در نظر گرفته می شود

روش های جراحی بسته دیسک کمر

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با تزریق دیسکوژل

نوعی عمل جدید دیسک کمر است که در آن تزریق ماده شیمیایی خاصی به داخل دیسک با تغییری که در ساختار مولکولی داخل دیسک ایجاد میکند سبب کاهش فشار داخل دیسک و جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک میشود. تزریق دیسکوژل و ازون دو نمونه از این روش درمانی می باشد که اخیرا مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. جراحی بسته دیسک کمر با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر وابزار مخصوص یکی از مواردی است که بیمارانی که تمایل به بهبودی سریعتر، درد کم تر بعد از جراحی و شکاف کمتر روی بدن دارند انتخاب میکنند و درد بعد از جراحی دیسک کمر را بهبود می بخشد.

 

 • عمل جراحی بسته نوکلئوتومی دیسک کمر

در ادامه به روش عمل جراحی بسته دیسک کمر با دستگاه نوکلئوتوم می پردازیم

در این روش عمل جراحی بسته دیسک کمر از دستگاه نوکلئوتوم که یک لوله باریک دارد وارد ناحیه میانی دیسک  می شود و با فشار آب دیسک را خشک می کند و از بدن خارج می کند.انداره لوله در لیزر نوکلئوتومی از از دکمپرسور بیشتر بوده و حجم تخلیه شده آن نیز بیشتر می باشد.

figure1

 • عمل جراحی بسته دکمپرسور دیسک کمر

این روش نیز یکی از روش های عمل بسته دیسک کمر می باشد که در آن شیوه انجام کار و مدل وسیله انتخابی به شدت بیرون زدگی دیسک کمر و همچنین تعداد دیسک های مورد جراحی و مقدار هزینه اختصاص یافته بستگی دارد

دستگاه دکمپرسود مانند سوزن بسیار نازکی است که بعد از انجام بی حسی داخل دیسک فرستاده شده و از طریق یک میکروموتور قسمت داخلی دیسک خرد شده و از طریق این لوله به بیرون بدن فرستاده می شوند.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • وضعیت بیمار پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر با استفاده از دستگاه دکمپرسور

*یک ساعت پس از اتمام عمل جراحی بسته دیسک کمر بیمار مرخص می شود.

*بیمار نباید تا مدت 24 ساعت پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر خم شود

*ممکن است که بیمار تا چند روز پس از عمل جراحی بسته ستون فقرات و دیسک کمر به داروهای ضددرد  نیاز داشته باشد

*پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی بسته دیسک کمر بیمار می تواند فعالیت های طبیعی خود را آغاز کند

*بیمار پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر می تواند با انجام ورزش های مناسب زندگی سالم ، فعال و بی دردی را آغاز کرده و از حس خوب سلامتی برخوردار شود

 •  عمل جراحی بسته دیسک کمر با دستگاه کوبلیشن

نوکلئوپلاستی دیسک کمر یا روش کوبلیشن (Coblation nucleoplasty) روش جدید درمانی دیسک کم است که به جای جراحی معمولی دیسک کمر استفاده می شود.

در این روش درمان دیسک کمر سوزن نازکی از کنار ستون فقرات وارد دیسک می شود و توسط امواج رادیو فرکانسی RF تبخیر می شود و به  این صورت فشار داخلی دیسک و همچنین ورم دیسک کم می شود.

استفاده از این روش هنگامی که دیسک ورم کرده باشد مفید است و نباید برای افرادی که دچار پارگی دیسک کمر هستند از این روش استفاده کرد این روش درمانی دیسک کمر بدون بیهوشی انجام می شود

PDD.298132525_std

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر

پروب لیزر با بی حسی از طریق پوست درون دیسک فرستاده شده و توسط لیزر آب ناحیه داخل دیسک تبخیر می شود و دیسک کمرجمع می شود. استفاده از جراحی دیسک کمر با لیزر و نوع وسیله انتخابی به شدت بیرون زدگی دیسک کمر, تعداد دیسک های مورد جراحی و میزان هزینه اختصاص یافته بستگی دارد.

جراحی لیزری دیسک کمر به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در طول این عمل، سوزن باریکی به کمک تصاویر اشعه ایکس (فلوروسکوپ) وارد دیسک برجسته می‌شود. فیبر نوری داخل سوزن قرار داده می‌شود و انرژی لیزر منتقل شده از طریق فیبر، بخش بسیار کوچکی از مرکز دیسک را بخار می‌کند. در نتیجه خلاء جزیی ایجاد می‌شود که فتق را از ریشه عصب دور می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. تأثیر درمان دیسک کمر با لیزر معمولاً سریع است.

article-new-thumbnail-ehow-images-a01-un-vf-finance-brain-surgery-800x800

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با دیسکیت II

این روش یکی از روش های جدید درمان دیسک کمر است که در آن نیازی به استفاده از بیهوشی نیست و بیمار مبتلا یه دیسک کمر بعد از انجام پروسیژ به مدت زمان طولانی استراحت نیاز ندارد همچنین بعد از انجام این روش درمانی دیسک کمر بهبود قابل توجهی حاصل می شود.

 • خواننده گرامی

پیشنهاد می شود مطلب زیر را جهت کسب اطلاعات اطلاعات بیشتر در زمینه دیسک کمر مطالعه فرمایید

Tagged with:  
moshavere
مشاوره درد

وبگذر

moshavere

عمل بسته آندوسکوپی دیسک جهت پارگی دیسک در بیمار با وزن ۱۳۰ کیلو بدون بیهوشی

عمل بسته آندوسکوپی دیسک جهت پارگی دیسک بین پنج و یک

آندوسکوپی دیسک در پارگی شدید دیسک

قطع درد بیمار بلافاصله پس از عمل آندوسكوپی دیسك

نظر بیماران

جراحی بسته دیسک کمر به روش آندوسکوپی توسط دکتر فصیحی

[dopts id="3"]


طراحی سایت و سئو

نقشه