دانش جراحی در دنیا  روز به روز در حال پیشرفت است  همچنین روش های جراحی  نیز  هر روزه پیشرفت زیادی دارند امروزه جراحان تلاش می کنند که تا حد ممکن از شدت آسیب به بدن در موقع جراحی کم شود و از عوارض بعد از جراحی پیشگیری شود .

به همین دلایل امروزه جراحی ها به سوی روش های کمتر تهاجمی می روند و کارایی دوربین ها و عکسبرداری در جراحی زیاد تر شده تا در عمل های بدون نیاز به برش از آن ها استفاده می شود.

لیزر در عمل جراحی لیزر دیسک کمر مانند یک چاقوی خیلی ظریف و حساس  عمل می کند . مدت زمان استفاده از نور به عنوان چاقوی جراحی بیشتر از چهار دهه می باشد .

در این روش مقدار خونریزی و عفونت به ترتیب کمتر و سرعت درمان زخم خیلی زیاد است علاوه بر این جراحی با روش لیزری با دقت و سرعت بسیار بالایی انجام می گیرد.با روش جراحی لیزری دیسک کمر می توان درد دیسک کمر را درمان کرد.

عمل جراحی لیزر دیسک کمر را می توان بدون بیهوشی و با استفاده از بی حسی موضعی  انجام داد این کار با یک سوراخ کوچک در پهلوی بیمار انجام می شود  و چون به بیهوش کردن بیماز نیازی نیست بیمار می تواند در هر کدام از مراحل جراحی واکنشی نشان دهد تا از عواقب و عوارض جراحی پیشگیری می شود .

جراحی دیسک کمر با لیزر

  • عمل جراحی لیزر دیسک کمر به روش نوکلئوپلاستی 

نوکلئوپلاستی دیسک کمر یک روش کم تهاجمی برای درمان دیسک کمر می باشد البته از این روش فقط برای دیسک هایی که بیرون زدگی مختصری دارند (پروترود) نه اکسترود استفاده می شود .

در بیشتر موارد بیرون زدگی های مختصر دیسک کمر باعث ایجاد درد های شدیدی می شوند . قبل از ابداع روش نوکلئوپلاستی برای درمان بیماران فقط از روش های محافظه کارانه (دارو درمانی و فیزیوتراپی) استفاده می شد و در صورت جراحی باز نتیجه عمل رضایت بخش نبود.

امروزه تعدادی از بیماران در درمان محافظه کارانه طولانی با شکست مواجه می شوند و آخرین راه آن ها برای درمان جراحی می باشد.

روش نوکلئوپلاستی دیسک گزینه بسیار مناسبی برای تهاجم کمتر می باشد . اگر در درمان بیمار با روش های محافظه کارانه بعد از ۳ الی ۴ هفته بهبودی حاصل نشد از عمل جراحی  نوکلئوپلاستی  استفاده می شود .

البته همیشه جراح  با توجه به علائم و پیشرفت بیماری تصمیم می گیرد که کدام نوع جراحی مناسب تر است.

در روش جراحی نوکلئوپلاستی دیسک کمر از یک دستگاه به نام کوبلاتور و نوعی قلم خاص  نوکلئوپلاستی  استفاده می شود .

در این روش به طور معمول بیمار نیاز به بستری شدن قبل و بعد از عمل ندارد و عمل به صورت سرپایی انجام می شود همچنین در این روش نیازی به بیهوشی بیمار نیست و جراحی با بی حسی موضعی انجام می شود.

[v

  • روش جراحی نوکلئوپلاستی دیسک کمر

در این روش جراحی دیسک کمر جراح پس از بی حسی موضعی با استفاده از قلم مخصوصی  تحت فلوروسکوپی (عکسبرداری) به وسط دیسک مورد نظر  وارد شده و تعداد ۶ الی ۸ کانال در آن ایجاد می شود

این کانال ها باعث ایجاد خلا در دیسک کمر شده و موجب بازگشت دیسک به جای اولیه خود خواهد شد

کم شدن درد بیمار بعد از جراحی شروع می شود و تا یک ماه پس از جراحی به حداکثر کاهش درد می رسد . در این روش بیمار نسبت به سایر روش های جراحی درد کمتری را تحمل می کند و می تواند سریعتر به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد .

بیماری که با روش نوکلئوپلاستی درمان شده است به دلیل آسیب های کمتر که بر پوست و بافت های عصبی اش وارد می شود بهبودی خود را سریعتر به دست آورده و در نهایت ۶ هفته دوران نقاهت بعد جراحی را پشت سر می گذارد

  • عمل جراحی لیزر دیسک کمر به روش فورامینوسکوپی

2086721_879

از فواید مهم استفاده از این روش این است که جراحی بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود به همین علت بیمار یک ساعت پس از عمل می تواند به زندگی عادی خود باز گردد

امکان استفاده از این روش برای همه نوع فتق دیسک کمر و تحت همه شرایط امکان پذیر می باشد این روش به عللی برای سه گروه از بیماران پیشنهاد می شود یکی بیمارانی که به علت نوع کارخود نمی توانند پس از عمل جراحی استراحت کنند مانند ورزشکاران و مدیران و خلبانان و …

گروه دوم بیمارانی با بیماری هایی مانند مانند دیابت، ام اس، سرطان‌ها، فشار خون و بیماران قلبی

و گروه سوم افراد مسنی که به هر علتی بیهوشی برای آن ها خطرناک است.

  • خواننده گرامی

پیشنهاد می شود مطلب زیر را جهت کسب اطلاعات اطلاعات بیشتر در زمینه دیسک کمر مطالعه فرمایید

Tagged with:  
moshavere