ارتباط چاقی و کمردرد

بر اساس گزارشات انجمن چاقی امریکا 5/64% بالغین امریکایی از چاقی رنج می برند و متأسفانه باید گفت که چاقی در کودکان نیز به وفور دیده می شود. اغلب مردم در مورد ارتباط چاقی و بیماری های قلبی، عروقی، دیابت، فشار خون بالا و سرطان های روده ای مطالبی را می دانند اما آنچه باید گفت این است که چاقی ارتباط قابل توجهی نیز با کمردرد، پوکی استخوان، آرتریت (آرتروز)، بیماری های روماتیسمی، آسیب های تدریجی دیسک های بین مهره ای ، تنگی کانال نخاعی و در رفتگی های تدریجی ستون فقرات (اسپوندیلولیستزیس) دارد.ستون فقرات انسان برای این طراحی شده است که وزن نرمال بدن را حمل کند و حرکات نرمال و کنترل شده ی بدن را همراهی کند. به همین دلیل وقتی نیروهای بیش از حد و وزن اضافی به آن تحمیل می شود، تغییرات و بعضاً تخریب هایی در ساختمان آن بوجود می آید.

یکی از آسیب پذیرترین بخش های ستون فقرات در بیماران چاق، ناحیه ی کمر بوده و کمردرد یکی از عوارضی است که در اینگونه افراد به طور شایعی دیده می شود. یکی از عواقب چاقی و افزایش فشارهای وارده بر ستون فقرات، گودی بیش از حد کمر است که خود این مسئله با تغییر انحناهای طبیعی بخش های دیگر ستون فقرات باعث پیدایش درد و مشکلات مربوطه خواهند شد. البته پیدایش تغییرات تدریجی در تمام بخش های بدن منجمله ستون فقرات حالتی کاملاً قابل پیش بینی و طبیعی است اما توجه داشته باشید که چاقی مشخصاً سرعت پیشرفت این تغییرات را افزایش می دهد.

پوکی استخوان و چاقی

کم تحرکی روزمره همراه با عدم تعادل مناسب در عناصر تغذیه ای مهمترین و شایعترین علت های کاهش تراکم استخوان (استئوپروزیس) و کاهش قدرت طبیعی استخوان به شمار می روند. زمانی که اصطلاح پوکی استخوان برای بیماران به کار می رود که 25-30% از تراکم استخوان کاسته شده باشد، اگر این میزان کمتر از 10-15% باشد از اصطلاح اوستئوپنی برای بیمار استفاده می شود. پیدایش این تغییرات باعث افزایش احتمال شکستگی های مختلف استخوانی خصوصاً در ستون فقرات و ران خواهد شد. شکستگی های استخوانی می توانند سبب درد و ناتوانی شدید در بیمار شوند.

منبع : کتاب علل و درمان دردهای ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up