کمردرد

تنها آرزوی یک بیمار که از کمردرد رنج می برد رهایی هرچه سریع تر از آن می باشد. برای بیماری که دچار  کمردرد شدید است، موعظه و درس در مورد ساختار بدن و عادات آن چیزی غیر از حرف بیهوده نیست. درد یکی از بدترین معضلات بشر است و قدرت انجام کار را از انسان می گیرد. در واقع کمردرد دیکتاتور شومی است که زندگی لذت بخش را از مبتلایانش می گیرد. برای چنین شخصی کمردرد آنچنان سخت و طاقت فرسا می شود که به صورت یک معضل درخواهدآمد.

نوعی از کمردرد به نام کمردرد مزمن میباشد که کمردردمزمن همراه با دردمداوم اما خفیف است و  نوع دیگر کمردرد نوع آرام آن است که در حقیقت نمی توان آن را درد نامید بلکه تنها به صورت گرفتگی در پشت ظاهر می شود. در واقع می توان آن را به عنوان پیش در آمدی بر دردهای سخت تر دانست که باید بدون تأخیر معالجه شوند.

درمان کمردرد حاد

 کمردرد حاد بدون هیچ دلیل خاصی یا اینکه به دلایل عادی مانند برداشتن لاستیک اتومبیل یا در حال بازی تنیس یا خم شدن از صندلی برای برداشتن یک برگ کاغذ روی می دهد اما آنچه مهم است انجام دادن حرکات مناسب در این وضعیت است. کمردرد شدید معمولاً با ایجاد ترس و هراس در ذهن بیمار سبب می شود که آن را عین بیماری بدانند و به دنبال دارو و درمان برای کمردرد باشند. به سرعت پزشک خود را فرامی خوانند تا هرچه سریع تر اقدامات خود را شروع کند. از طرف دیگر افرادی هستند که اصلاً کمردرد را به روی خود نمی آورند و کاملاً آنرا  بی اهمیت جلوه می دهند و با این کار سلامت خود را به خطر می اندازند.

در اینجا 2 سؤال مطرح می شود:

1) چه اقداماتی در درمان کمردرد حاد مفید واقع می شوند.

2) آیا درمورد کمردردحاد بهتر است که به  پزشک مراجعه شود؟

در جواب خواهیم گفت که تازمانی که کمردرد مشکلی در دفع ادرار نداشته باشید یا دردخاصی را در پاهایتان احساس نکنید خودتان می توانید از پس کمردرد خود برآیید. اما در صورتی که دردی را در پاهایتان احساس کردید یا احساس می کنید در حال از دست دادن کنترل ادرار خود هستید لازم است که به پزشک متخصص درمان درد کمر  مراجعه کنید.

 •    درمان کمردرد حاد و استراحت مطلق

مهمترین و سریعترین اقدام بعد از یک کمردرد شدید استراحت مطلق به اندازه کافی است اما بسیاری از بیماران از اینکه پزشک به آنها توصیه می کند به استراحت مطلق بپردازند، دچار تعجب می شوند. از آنجا که اکثر کمردردها به علت گرفتگی و اسپاسم عضلانی ناشی از فشارکار و خستگی عضلات است و استراحت مطلق برای درمان آنها ضروری است. بنابراین اگر دچار کمردرد شُدید، مستقیماً راهی منزل شوید و یک هفته کامل به استراحت بپردازید. منظور از استراحت به منظور رفع کمردردحاد، دراز کشیدن در رختخواب است. کارهایی مانند گذران وقت در منزل و تماشای تلویزیون، استراحت محسوب نمی شود. وقتی استخوان لگن در حال تعادل باشد، وضعیت ایده آل برای ستون مهره ها فراهم می شود. با دراز کشیدن برروی تختخواب به طوری که سر بر روی بالشی کوچک قرار گیرد و پاها با استفاده از دو یا سه بالش بالا نگه داشته شود، وضعیت مناسب برای تعادل لگن را ایجادکنید.

 • درمان کمردرد حاد و  وضعیت لگن 

1-3

شکل بالا نحوه مناسب خوابیدن را نشان می دهد، در  این وضعیت گودی کمر نیز  از بین رفته و صاف  می شود و همچنین در درمان کمردرد نیز مفید میباشد . تشک نباید آنقدر نرم  باشد که بدن در آن فرو برود.درحالت دیگر فرد می تواند در کف اتاق دراز بکشد و پاها را  روی یک صندلی یا مبل بگذارد.

2-3

وضعیت دیگر برای درمان کمردرد حالتی  است که به حالت جنینی معروف است(در واقع حالتی  است که جنین در رحم به خود می گیرد) و شما می توانید بعد از یک  روز سخت کاری با چنین حالتی به تماشای تلویزیون  بپردازید و به کمر خسته خود استراحت دهید. کمردرد همچنین می تواند با دراز کشیدن به پهلو و گذاشتن سر روی بالش در حالی که یک بالش هم برای جلوگیری از پیچش پاها در بین زانوان قرار گرفته، آرام شود. در واقع یک فرد نمی تواند برای مدت طولانی به  یک حالت دراز کشیده یا بخوابد. چنین تغییر  در وضعیت بدن، از کندشدن حرکت خون و گرفتگی عضلات و درد مفاصل جلوگیری  می کند.

3-3

پوست  قسمتی از بدن که در تماس و فشار مستقیم با سطوح است را از قرار گرفتن در معرض فشارمداوم در امان می دارد. در اینجا لازم به ذکر است هدف  از استراحت در رختخواب، استراحت دادن به ستون مهره ها و جلوگیری از صدمه به عضلات است که دچار گرفتگی عضلات  و انقباض شده اند. شما می توانید دست ها و پاها را برای برقراری جریان خون حرکت دهید. گرچه بهتر  است عمل دفع  را در همان جا انجام دهید اما میتوانید با دقت از جای خود بلندشوید و به دستشویی یا حمام بروید. اما کارهایی مانند بازکردن در و برداشتن تلفن  را در طول دوره درمان انجام ندهید.

اگرخانه دار هستید بهتر است که برای انجام کارهای منزل فردی را استخدام کنید یا از آشنایان کمک بخواهید. در هر حال باردیگر باید به اهمیت استراحت در رختخواب اشاره  شود که در صورت عدم استراحت کافی، در آینده با عواقب شدیدتری روبرو خواهیدبود. ما از  این مسئله که افراد پرکار نمی توانند به راحتی برای درمان کمردرد خود مدت زیادی استراحت کنند آگاهی داریم، لیکن سلامتی چیزی است که در درجه اول اهمیت قرار دارد و به درستی استراحت کردن خود یک هنر محسوب  می شود.

در هنگام کمردرد، برای بلندشدن از تختخواب، ابتدا به پهلو بچرخید و رو به  طرفی از تخت خواب قرار گیرید که قصد دارید از آن طرف برخیزید. سپس بدون چرخاندن یا خم کردن پشت با استفاده از بازوان خود برای برخاستن اقدام کنید. در آخر پا را روی زمین گذاشته و برخیزید و برای خوابیدن روی تخت خواب عکس اعمال انجام شده  را انجام دهید. در هنگام استراحت در تخت خواب  در صورت لزوم می توانید با استفاده از  داروی مسهل از یبوست احتمالی جلوگیری کنید. علاوه براین  باید دقت  شود که دچار اضافه وزن نشوید و همچنین از سیگارکشیدن که سبب سرفه و در نتیجه کمردرد می شود نیز خودداری کنید.

4-3

 • درمان کمردرد با داروهای مسکن

بعد از تصمیم گرفتن برای استراحت و انجام آن برای درمان کمردرد، دومین مسئله ای که باید مدنظر داشته باشید، استفاده از داروی مسکن و مناسب برای درمان کمردرد است. استفاده از داروی مسکن مناسب برای درمان کمردرد به چند دلیل ضروری است:

الف) استراحت مطلق فیزیکی و ذهنی برای درمان کمردرد ممکن نیست مگر با استفاده از داروهای مناسب(در صورت عدم استفاده از داروی مسکن که درد را کنترل کند استراحت مطلق بسیار مشکل است).

ب) رهایی از درد اولین هدف در درمان کمردرد است و داروها سبب درمان بموقع اسپاسم و گرفتگی عضلانی می شوند. شاید بهترین داروی مسکن برای کمردرد آسپرین باشد. در مواردی که کمردرد همراه با جراحت یا التهاب باشد، آسپرین نتیجه بسیارمؤثری را به  بار  می آورد و این به علت خاصیت ضدالتهابی آسپرین است. این دارو به دو صورت مخلوط با بقیه داروهای مسکن و یا به صورت خالص موجود است.

آسپرین در صورتی که روزانه سه یا چهاربار به مقدار دو قرص بعد از غذا میل شود، در کاهش درد کمر بسیارمؤثر عمل  می کند. باید توجه شود که برخی از تولیدکنندگان، واژه ی هم معنای آن (استیل سالیسلیک) را به کار  می برند. آسپرین اگرچه از مزایای ارزان و تأثیر بسیار خوبی در درمان کمردرد برخوردار است، ممکن است همانند هر داروی دیگری باعث ایجاد آثار جانبی شود. این دارو می تواند سبب ناراحتی و التهاب معده یا حتی در بیماران حساس در صورتی که  با معده خالی صرف شود، باعث زخم معده گردد. از همه جدی ترمی تواند سبب خونریزی داخلی شود.

این دو عامل یعنی استراحت مناسب و داروی مسکن مؤثر، دو عامل اصلی در درمان کمردرد حاد هستند. در این حال ممکن است این سؤال مطرح شود که آیا بعد از بروز کمردردناگهانی پزشک خود را باخبر کنید یا نه؟ اگرچه پاسخ دادن به این سؤال مشکل است ولی به طورکلی در ساعات اولیه  بروز کمردرد، پزشک نمی تواند کار زیادی انجام دهد. اما مطمئناً در صورت ادامه درد یا بدتر شدن آن بعد از 12 ساعت بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. افرادی که نمی توانند دارو مصرف  کنند یا از آثار جانبی آنها بیم دارند، میتوانند با استفاده از تحریک بخش های خاص از بدن، با فشار انگشت، باعث کاهش درد خود شوند. حتی آن دسته از افراد که نسبت به مصرف داروها حساسیت چندانی ندارند، با استفاده از این روش ها قادر خواهند بود، تأثیر داروها را افزایش دهند.

 • روش های دیگر درمان کمردرد حاد

در طول تاریخ، همواره از گرما به عنوان یک عامل مؤثر  در رهایی از درد استفاده شده است. حتی حیوانات نیز  از  این قاعده مستثنی نیستند، برای مثال سگی که به روماتیسم دچار  می شود معمولاً محوطه آفتابگیر را برای استراحت انتخاب می کند. گرما از طریق افزایش حجم انتقال خون به  بخشی که در معرض نور قرار دارد، باعث  می شود مواد زائد جمع شده در عضله را از آن قسمت دفع کرده و درد را کاهش دهد. چیز ساده ای مانندکیسه ای آب گرم یا یک بطری اب گرم یا حوله ای که در آب گرم خیس شده باشد می تواند برای درمان کمردرد مورد استفاده قرار گیرد. این در حالی است که وسایل گران  قیمت در رهایی از درد چندان مؤثر عمل نمی کند.

 • درمان کمردرد با داروهای ضد التهاب

ضد التهاب ها مانند پماد یا اسپری نیز می توانند برای درمان کمردرد مورد استفاده قرار گیرند. اصول کار بر این اساس است که هرگاه تحریک کننده ای جدید(پماد یا اسپری) بر سطح پوست وارد شود، تحریک های قبلی (مانند کمردرد) را تحت الشعاع خود  قرار  می دهند. انتهای عصب که پالس های عصبی درد را انتقال می دهند، دچار اختلال شده و باعث از بین رفتن درد می شوند. علاوه براین ضدالتهاب ها سبب بازشدن بیشتر رگ های خونی شده و از  این طریق به انتقال مواد زائد جمع شده در عضله کمک می کنند.

در اینجا یک سؤال عنوان می شود:«چه مدت چنین درمان هایی را در منزل برای درمان کمردرد ادامه دهیم؟»

معمولاً8 تا 10 روز استراحت برای درمان کمردرد کافی است به طوری که بیشتر کمردردها در یک هفته بهبود می یابند. اما در صورتی که بعد از گذشت 8 تا 10 روز بهبودی حاصل نشد و درد کمر هم افزایش یافت، بهتر  است استراحت را برای 2 تا 3 هفته ادامه دهید. در طی هشت تا ده روز پیشنهادشده در صورتی که کمردرد رو به  بهبودی رفت، می توانید به تدریج از  مصرف قرص های مسکن کم کنید. زمانی که کمردرد شما بدون استفاده از قرص مسکن برطرف شد، می توانید به تدریج فعالیت های خود را از سر بگیرید. اما باید از انجام دادن کارهایی که نیاز به فعالیت فیزیکی زیادی  است پرهیز کنید؛ چون با وجود اینکه درد کمر شما از بین رفته است ولی عضلات کمر شما آسیب پذیر شده و ممکن است با کوچکترین تنشی باردیگر به درد آیند.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان کمردرد حاد

در علوم پزشکی، حتی پس  از اینکه یک بیمار به طور کلی  از درد رهایی یافت، ممکن است به مدت یک ماه، تحت آزمایش تناسب پشت قرار گیرد. این آزمایش به منظور تحت نظر قراردادن وضعیت عضلات مربوطه و انجام دادن تمرینات لازم جهت بهبودی کامل کمردرد صورت می گیرد. تنها زمانی که  یک بیمار توانست به  طور کامل این آزمایش را پشت  سر بگذارد، می تواند به انجام دادن فعالیت های روزمره ی خود پرداخته و اقدامات احتیاط آمیز را کنار بگذارد. اگرچه در رهایی از کمر درد حاد توصیه هایی ارائه شد، لیکن مواردی وجود دارد که حتماً باید به پزشک مراجعه کرد. این موارد عبارتند از:

1 )هنگامی که در دفع ادرار، مشکلی وجود دارد(منقطع بودن جریان ادرار).

2 ) در یک یا هردو پای خود احساس درد می کنید.

3) کمردرد سبب کاهش وزن ناخواسته شده  یا درد در جای دیگری از بدنتان هم وجود داشته  باشد.

4) کمردرد بسیار شدید است و مرتباً بدتر  می شود.

5) کمردرد همراه با تبی باشد که ناشی از سرما خوردگی نیست.

6) علاوه بر درد ِ کمر، جاهای دیگری  از بدن مانند انگشتان، مچ دست، آرنج، باسن، زانوان و مچ چا دچار درد و تورم  باشد.

7) برای مدت طولانی( از 3 یا 4  هفته) دچار کمردرد شدید هستید.

8) برای چندمین  بار دچار کمردردشدید، شده اید و مایل هستید بدانید  برای کمر شما چه اتفاقی افتاده است.

9) کمردردشما شدید است و حتی با 7 یا 8  روز استراحت نیز بهبود نیافته است.

10) هر آنچه که از دستتان برمی آمده است، انجام داده اید اما دیگر نمیتوانید آن را تحمل کنید.

درمان کمردرد مزمن

images (25)

مردم معمولاً نسبت  به کمردرد مزمن بی تفاوت هستند و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از  کمردرد انجام نمی دهند و به اصطلاح جمله« پیشگیری بهتر  از درمان است» را از یاد می برند. این مسئله با توجه به حقایق زیر آشکاراست:

1)در مجموع، بروز کمردرد در بین افراد جامعه بسیار بالا است.

2 ) در بسیاری از موارد، کمردردها مزمن و سخت می شوند.

کمردرد مزمن، خود مسئله ای پیچیده و حاد تلقی می شود؛ چرا که در مان این نوع کمردرد، زمینه ای برای سؤالات بدون پاسخ، نظرات ضد و نقیض و مشکلات دیگر به وجود می آورد. چون کمردردمزمن با سؤالات بی جواب زیادی در مورد چگونگی درمان آن همراه است و بیماران معمولاً دچار سردرگمی  می شوند. معمولاً در کمردرد مزمن از اشعه ایکس استفاده می شود و بسته به اینکه تصویر با چه دقتی مورد تفسیر قرار گیرد، نشان دهنده ناهنجاری های ساختاری و آرتروز و درد در ستون فقرات است. بیمار ممکن است در حالی که بیماری او دیسک کمر تشخیص داده شده است، بستری شود. به او پیشنهادات گوناگونی ارائه شده و ممکن است تحت تزریق موضعی قرار  گیرد. هنگامی که همه ی  این اقدامات با شکست مواجه شد، امکان دارد که جهت برطرف کردن ناهنجاری ساختاری، عمل جراحی دیسک کمر پیشنهاد شود.

 • روش های درمان کمردرد مزمن 

”  استراحت،داروهای مسکن، فیزیوتراپی،ثابت کردن کمر با کمک کمربندهای طبی، بریس و بست های مخصوص، ماساژ، کشش، تزریقات موضعی  و اقدامات دیگر مانند استفاده از فشار شست بر روی نقاط مشخص بدن و دست آخر جراحی ”

بسیاری از این روش های درمان کمردرد مزمن به جز جراحی نسبتاً بی ضرر هستند اما تزریقات موضعی در ناحیه ستون مهره ها و عمل جراحی همراه با اقدامات شدید و بریدگی هستند. ممکن است فکر کنید که چگونه یک بیماری ساده نیاز به چندین نوع درمان برای کمردرد مزمن دارد. اما از انجا که از هر ده  نفر از افراد جامعه، هشت نفر، یک بار در طول حیات خود به کمردرد دچار می شوند، دیگر جای تعجب  نیست.اما سؤالی که می ماند این است که فرد مبتلا به کمردرد مزمن از بین شیوه های متنوع درمان، چگونه بهترین و مناسب ترین روش درمان را برای درد کمر خود پیداکند؟ و ایا یک نوع درمان یا مجموعه ای از درمان های خاص می تواند مؤثرتر از سایر درمان ها باشد؟ پاسخ به این سؤال مشکل است. با در نظر گرفتن تمام جوانب می توان گفت در مورد یک بیماری مشخص، می توان اظهارنظر کرد، ولی در مورد بعضی از بیماری ها روش مشخصی وجود ندارد. در زیر مواردی از روش های درمان کمردرد مزمن آورده شده که در رابطه با کاهش درد مؤثر عمل کرده و هیچ ضرری را متوجه بیمار نخواهند کرد؛ هرچند بر تأثیر صد در صد آنها تأکید نداریم. مسئله ای که باید دقیقاً مورد توجه  قرار گیرد این است که تمام شیوه های درمانی می توانند باعث کاهش و کنترل درد در کمردرد مرمن شوند اما نمی توانند در آینده از بروز مجدد کمردرد مزمن جلوگیری کنند. به طورخلاصه، این شیوه های درمانی باید صرفاً به عنوان روشهای کوتاه مدت، جایگزین اقدامات بلندمدت و پیشگیرانه همچون حرکت درمانی شوند.

 • درمان کمردرد مزمن و استراحت

استراحت اصلی ترین نیاز برای تسکین هرگونه بیماری و اختلال و درمان کمردرد مزمن است. از آنجا که اکثرکمردردها به علت کشیدگی و گرفتگی عضلات و کشیدگی لیگامان های پشت است، برای بیماران مبتلا به کمردرد، استراحت، اهمیت بیشتری پیدا می کند. اصولاً بیماران مبتلا به عوارض کمردرد مزمن به دلیل ناآگاهی از علائم و نشانه های کمردرد، هشدارهای ابتدایی را نادیده گرفته و با عدم استراحت کافی، کمردرد را تشدید می کنند. فردی که دچار پیچ خوردگی مچ پا شده به علت تورم مچ پا به راحتی متوجه میزان آسیب دیدگی خود شده و اقدامات لازم را انجام می دهد. اما در مورد فردی که مبتلا به کمردرد است، وضعیت اینگونه نیست و حتی  اگر تورمی هم در ناحیه کمر ایجاد نشده باشد، به علت عدم توانایی در انجام حرکت، قادر به انجام کارهای روزمره خود نخواهدبود. فرد در هر حالتی که باشد، ایستاده، نشسته و یا درحال حرکت، عضلات خود را به انجام حرکت وا می دارد و این در جای خود باعث آسیب دیدگی هرچه بیشتر عضلات و لیگامان ها می شود. بنابراین زمانی که دچار کمردردهای مزمن هرچند خفیف هستید، استراحت، استفاده از داروهای مسکن و همچنین گرمادرمانی برای رهایی از درد کافی است.

 • درمان کمردرد مزمن با مصرف دارو

همان طور که گفته شد آسپرین رایج ترین دارو  برای درمان کمردرد است. گاهی داروهای مسکن قوی تر که احتمالاً بی ضرر هم نیستند در صورت صلاح دید پزشک تجویز می شوند. علاوه براین اگر بروز کمردرد به علت  برخی بیماری های خاص مانند نقرس، آرتریت، روماتیسم و…باشد،ممکن است داروهای مخصوص این بیماری ها تجویز شود.  با توجه به اینکه تمام داروها احتمال خطرِ تأثیرات جانبی را دارند، توصیه می شود مصرف آنها برای درمان کمردرد مزمن تحت نظارت پزشک صورت گیرد.

 • درمان کمردرد مزمن و فیزیوتراپی

درمان کمردرد مزمن با فیزیوتراپی معمولاً در بخش های ویژه اکثر بیمارستان ها ارائه می شود، عمدتاً شامل انواع گوناگون مانند گرمادرمانی، ماساژ و تمرینات ملایم است که همگی باعث کاهش درد کمر می شوند. گرما با بازکردن مویرگ های خونی و دفع مواد زائد انباشته شده درعضلات، گرفتگی عضلانی را برطرف می کند. ماساژ باعث آرامش روح و جسم می گردد. ولی باید توجه داشت فردی که دچار کمردرد مزمن شده است، نباید خود را  در معرض ماساژهای شدید به ویژه توسط افراد غیرحرفه ای قرار دهد. البته بر سر این موضوع که آیا تمرینات بدنی قبل  از برطرف شدن کامل درد(قبل از بهبودی کامل پشت) شروع شود یاخیر، اختلاف نظر وجود دارد. البته مواردی مانند عارضه انکیلوزینگ اسپاندلیتس(جمود و خشکی ستون مهره ها)نیازمند تمرینات منظم هستند، چراکه استراحت کامل در تخت خواب باعث تشدید گرفتگی و وخیم تر شدن درد کمر می شود.

 • درمان کمردرد مزمن با استفاده از کمربند 

 

download (9)

معمولاً عضو شکسته شده با استفاده از گچ، ثابت می شود و باعث جلوگیری از حرکت استخوان ها و در نتیجه بهبودی عضو صدمه دیده می شود. بنابراین گچ باعث بی تحرکی و استراحت در آن عضو می شود. اگرچه عقیده بی تحرک کردن ستون مهره ها با استفاده از گچ ممکن است از لحاظ نظری درست به نظر آید اما در عمل این چنین آتل بندی، سنگین و غیر قابل قابل  تحمل است و باعث بوجود آوردن شکلی ناموزون می شود.

یک روش بهتر برای درمان کمردرد مزمن استفاده از کمربند خاص است که سبب بهبود حرکات کلی بدن می شود. اما برای استفاده دراز مدت باعث گرفتگی و ضعف عضلات و مفاصل می شود بنابراین چنین ابزارهایی تنها برای استفاده کوتاه مدت درمان کمردرد مزمن مفید هستند. در عمل شاهد بوده ایم که بسیاری از بیماران نمی خواهند یا نمی توانند این کمربند را آنقدر محکم ببندند که حداکثر تأثیر خود را اعمال کند به نحوی که نیروهای وارده در بدن پخش شده و فشار بر روی ستون مهره ها کاهش یابد. عمده شکایت بیماران در مورد استفاده از این کمربند مخصوص در درمان کمردرد ، به وجود آوردن مشکلات تنفسی و عرق کردن زیاد است. بنابراین این روش چندان مورد پسند برای درمان کمردرد مزمن نیست. به طور خلاصه می توان گفت که یک کمربند برای درمان کمردرد مزمن تنها برای مدت کوتاهی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما استفاده دراز مدت از آن برای درمان کمردرد مزمن به علت ایجاد بی تحرکی در عضله که نهایتاً به ضعف آنها می انجامد توصیه نمی شود. باید به خاطر داشت که تحرک سبب قوی شدن و بی تحرکی سبب ضعف عضلات می شود.

 • درمان کمردرد مزمن با کشش ستون مهره ها (Traction)

download (10)

کشش ستون مهره ها عبارت از حرکت بالا تنه و پایین تنه در جهت عکس، با هدف کاهش کمردرد ناشی از عارضه دیسک کمر است. دو نوع کشش در درمان کمردرد مورد استفاده قرار می گیرد که هر یک موافقان و مخالفان خاص خود را به همراه دارد. یک نوع از آن به طور مداوم برای مدت زمان طولانی (چند ساعت یا چند روز) مورد استفاده قرار می گیرد. در نوع دیگر کشش، ستون مهره ها به طور متناوب به مدت چند دقیقه یا ثانیه، کشیده و رها می شود. کشش باعث کمک به بعضی از بیماران جهت رهایی از درد می شود. اما طرز عملکرد آن هنوز مشخص نیست. نظرات در مورد اینکه چه مقدار کشش می تواند بر ستون مهره ها اثر مناسب بگذارد، متفاوت است. بعضی از پزشکان 18 کیلوگرم نیرو در حالی که دیگران وزن های بیشتری را مورد بررسی قرار می دهند. متأسفانه نتایج مفید کشش کوتاه مدت هستند و در بعضی از بیماران کشش سبب تشدید کمردرد مزمن در آنها می شود.

 • درمان کمردرد با  تزریق داروها (تزریق موضعی مسکن ها)

تزریق موضعی مسکن ها یا داروهای ضد التهاب به ویژه در مواردی که کمردرد به علت دیسک کمر است مؤثر واقع می شود. البته این روش با پاره ای از مشکلات همراه است. بعضی از میکروارگانیزم های مضر می توانند همراه با سوزن تزریق به بدن وارد شده و موجب عفونت در محل تزریق شوند. عواقب این امر در درمان کمردرد مزمن ممکن است از سرماخوردگی و تب تا فلج عضلات پایین بدن کشیده شوند.

 • درمان کمردرد مزمن با  ماساژ ستون مهره ها

 

images (26)

ماساژ درمانی واژه ای به معنای درمان فیزیکی است که خود از انواع مختلف کشش و فشار بر روی ستون مهره ها تشکیل شده است. شکی نیست در برخی از موارد ماساژ ستون مهره ها اگر چه به صورت موقت باعث کاهش کمردرد می شود. در مورد بکارگیری ماساژ جهت کاهش درد کمر دو گروه از افراد وجود دارند، یک گروه اورتوپدها و درمانگران فیزیکی هستند و در گروه دیگر پزشکان معتقدند به طب مفصلی و استخوان درمان ها قرار می گیرند. تفاوت بین این دو گروه از درمانگران بیشتر در عقاید است تا طرز کاربرد و عمل آنها.

بنا بر نظر اورتوپدها، ماساژ تنها راهی جهت بازکردن چسبندگی و گرفتگی مفاصل است و از این طریق سبب از بین رفتن اسپاسم عضلات می شود. به عقیده این گروه از درمانگران ماساژ تنها جزئی کوچک از برنامه مراقبت از پشت را شامل می شود. از طرف دیگر ارتوپدها معتقد هستند که این عارضه به علت مسدود شدن جریانات عصبی است که از ستون مهره ها خارج شده و به طرف اندام های بدن منتقل می شوند. بنابر نظر انها بروز چنین اختلالاتی نتیجه جابجایی موضعی یک یا چند مهره نسبت به مهره دیگر صورت می گیرد. بنابراین انها ماساژ را راهی برای متناسب کرده اجزا جابجا شده ستون مهره ها می دانند. گروه های مختلف از محققان و مؤسسات مستقل (از قبیل مؤسهه ملی بیماری های عصبی ایالات متحده) در مورد این چنین درمان هایی به ابراز نظر پرداخته اند که خلاصه نظرات آنها در زیر آمده است.

واژه مفصلی (یا جابجایی غیر قابل مشاهده در موقعیت طبیعی دو مهره متصل) تنها در حد یک نظریه باقی مانده که نیازمند این است تا از لحاظ علمی تأیید شود. در واقع زمانی که این عارضه توسط درمانگر مورد درمان قرار می گیرد به علت این که درمان از لحاظ علمی غیر قابل مشاهده است، باور این که چنین درمانی در تسکین کمردرد مزمن مؤثر بوده است بسیار سخت است. به عبارت دیگر، مسئله ماساژ ستون مهره ها به سبب این که شاهدان علمی و مؤسسات مستقل نسبت به آن دچار تردید هستند غیر قابل حل باقی می ماند. با وجود این که ماساژ کمر به عنوان پروسه ای با طرفداران زیاد در غرب است، در بسیاری از کشورها تنها تعداد بسیار محدودی ماساژور خبره و حرفه ای وجود دارند.

در هر حال ما بر این عقیده هستیم که نکته اصلی که باید به آن توجه شود این است که قبل از استفاده از ماساژ، تشخیص مناسب در این مورد ضروری است و بکارگیری چنین درمان هایی برای درمان کمردرد مزمن بدون تشخییص مناسب هر چند ممکن است به طور موقت شما را از درد و رنج خلاص کند، اما ممکن است که باعث پنهان ماندن مشکلی حاد شوند. در مورد بعضی از عوارض مانند دیسک کمر که در آن فشار و ماساژ سبب تشدید آسیب وارده به عصب می شود، ماساژ یکی از عوامل وخیم شدن کمردرد مزمن است. ماساژ همچنین ممکن است در مورد عوارضی مانند استئوپروسیس منجر به شکستگی در مهره ها شود. بنابراین چنین بیماری هایی باید قبل از بکارگیری مالش و ماساژ به خوبی تشخیص داده شوند. پیش بینی اینکه ماساژ و مالش در مورد چه بیماری مؤثر واقع می شود بسیار سخت است. اما اگر قصد دارید تا برای رفع کمردرد خود تحت درمان با ماساژ و مالش قرار گیرید، باید بعد از سه تا شش بار مراجعه درد کمرتان رو به بهبودی رود اما در صورتیکه بدتر شده است به طور یقین این نوع درمان در مورد شما مؤثر عمل نکرده است.

 •  درمان  کمردرد با آهن ربا 

این روش  تقریباً روش درمانی جدیدی برای درمان کمردرد مزمن به شمار می رود.  از آهن ربا جهت ابزار معالجه کمردرد مزمن استفاده می کنند. در این روش درمان، آهن رباها در تماس و چسبیده به ناحیه ی آسیب دیده قرار می گیرند. طرفداران استفاده از این روش برای درمان کمردرد مزمن خود ادعا دارند که میدان مغناطیسی به وجود آورنده آثار زیر هستند:

الف) سبب انبساط رگ های خونی عضو آسیب دیده شده و افزایش جریان خون می تواند باعث رفع التهاب در آن ناحیه گردد .

ب) افزایش جریان خون، سبب افزایش گرما و در نتیجه کاهش اسپاسم عضلانی و آرامش عضلات می شود. درمان کمردرد مزمن با آهن ربا با کمک کمربند آهن ربایی و بستن آن به کمر صورت می گیرد. گرچه استفاده از آهن ربا برای رفع عارضه کمردرد مزمن در موارد بسیاری مؤثر عمل می کند، لیکن این شیوه درمان هنوز نیاز به اثبات علمی دارد. کمربند آهن ربایی نیز همانند دیگر کمربندها که برای درمان کمردرد استفاده می شوند، بهتر است برای کوتاه مدت مورد استفاده قرار گیرند تا از ضعیف شده عضلات آسیب دیده که بی تحرک و ثابت شده اند، جلوگیری به عمل آید. در پاره ای از کشورها تحقیقات علمی و آزمایشات کلینیکی جهت مشخص کردن تأثیر درمان کمردرد مزمن با آهن ربا در جریان است. آنچه که ما در این مورد می توانیم بگوییم این است که مطمئناً این روش حتی اگر مؤثر واقع نشود هیچ گونه ضرری را به بار نمی آورد.

 • درمان کمردرد مزمن با تحریک نقاط خاص بر روی بدن (Acupressure)

 درمان کمردرد مزمن با این روش ، با تحریک نقاط خاص بر روی بدن صورت می گیرد، اگرچه استفاده از این روش هنوز جای بحث دارد ولی در حال حاضر در سراسر دنیا برای رفع  کمردردهای مزمن و حاد بکار می رود، شکی نیست که درمان کمردرد مزمن با این روش، شیوه ای مؤثر در رفع کمردرد است. آزمایشاتی که توسط مؤسسه ملی سلامت در ایالات متحده آمریکا در رابطه با تأثیر این شیوه درمان انجام شده، نشان داده است که تاثیر این روش درمانی در کاهش درد با تأثیری که مصرف قابل توجی از داروهای آرام بخش بر روی فرد می گذارد، برابری می کند (برای مثال ده میلی گرم سولفات مرفین). از طرفی با توجه به یکسان بودن نسبت کاهش درد در میان افرادی که به هیپنوتیزم عکس العمل خوبی نشان می دهند، نسبت به افرادی که این عکس العمل را از خود نشان نمی دهند ثابت می کند مسئله رهایی از درد، به شرایط روانی بیماران مربوط نمی شود.

در واقع منتقدان این روش درمانی وقتی که با حقایق گفته شده روبرو می شوند پاسخ می گویند: حتی در صورت پذیرش تأثیرات مثبت این روش، چگونگی تأثیر آن مشخص نیست. آنچه ما انجام داده ایم، ماساژ نقاط حساس بدن، مطالعه از نقطه نظر عصب شناسی مدرن است. عقیده ما که در راستای عقیده گروهی از محققان قرار دارد، عبارت است از اینکه یک روش درمانی تأثیر خود را از طریق سیستم عصبی مرکزی و به صورت خودکار اعمال می کند. در واقع وجود شباهت زیادی مابین این روش و نورولوژی مدرن وجود دارد. بسیاری از نقاط بدن که در این روش مورد تحریک قرار می گیرند. در امتداد خط عصبی بدن قرا گرفته اند که نورولوژیست ها با آنها آشنایی کامل دارند. در واقع از آنجا که این روش بر اساس حقایق تجربی پذیرفته شده است و نتایج آن قابل مشاهده است، حتی در صورت مطمئن نبودن به نتایج آن، قادر نخواهیم بود تا به طور کلی آنرا کنار بگذاریم.

تجربه ما در رابطه با کارکرد این روش درمانی سبب می شود تا با اطمینان بگوییم که این روش در کاهش درد کمر مؤثر عمل می کند. این روش درمان کمردرد مزمن  از چندین جهت دارای برتری است. در درجه اول کاربرد این روش بسیار آسان است و حتی افراد بی سواد نیز می توانند براحتی از آن استفاده کنند. علاوه بر این چنین روش درمانی می تواند در هر زمان و مکانی به کار گرفته شود و دست آخر اینکه این روش بی ضرر و ارزان است.

 • درمان کمردرد مزمن با  عمل جراحی

در این قسمت روش درمانی ای مورد بحث قرار می گیرد که مشتاقانه منتظر شنیدن آن بودید. عمل جراحی تنها راه حل درصد بسیار کمی از مشکلات پشت ، همانند دیسک کمر یا عارضه اسپوندیلولیس تزیس (جابجایی یک مهره از ستون مهره ها نسبت به مهره دیگر)، است. در چنین شرایطی است که عمل جراحی برای درمان کمردرد مزمن لازم و ضروری است. البته در چنین شرایطی، عمل جراحی، تنها بخشی از روند مراقبت و درمان است. در انواع دیگر بیماری ها، عمل جراحی همانند جراحی پلاستیک یک روش انتخابی است و هدف از آن تنها بهبود شرایط زندگی است تا نجات زندگی یا نجات یک عضو از بدن. شایسته است عمل جراحی تنها در موارد زیر انجام پذیرد:

1) وجود ناهنجاری خاص در ستون مهره ها مشخص و مسجل باشد.

2) شرایط غیر طبیعی باشد و درد برای مدت طولانی ادامه یابد به طوری که روش های معمول درمان جهت رفع کمردرد نیز کاری از پیش نبرند.

3) شواهدی مبنی بر اینکه جراحی سبب کاهش و از بین رفتن درد می شود وجود داشته باشد.

منبع : کتاب کمردرد ،  پیشگیری و درمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up