سردردهای اورژانسی

بعضی سردردها یا اورژانسی هستند یا این که از وجود موردی جدی که دایماً در حال رخ دادن است و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد خبر می دهند. سردردهای خیلی شدید، اغلب قبل از سکته دیده می شود.

هم چنان که در آنوریسم معغزی وجود دارد (لخته ی خونی پاره شده).. بر اساس یک مطالعه  بر روی بیش از 35 هزار زن و مرد فنلادی، مردان دچار سردرد مزمن، به ویژه در سنین 25 تا 49 سالگی نسبت به زنان ریسک بالایی از سکته دارند، البته خانم ها نیز از سکته ی ناگهانی در امان نیستند.

خطر سکته در میان سیگاری ها نسبت به غیر سیگاری ها و افراد چاق بالاتر است. اگر شما و یا یکی از آشنایانتات مبتلا به سردرد شدید شده اید سریعاً به اورژانس اطلاع دهید، زیرا اگر آنوریسم و سکته مغزی باشد نیازمند اقدام فوری است.

ارتباط سردردهای مزمن روزانه با سردردهای راجعه

در یک مطالعه  محققان 332 بیمار که در ماه حدود 10 روز دچار سردرد مزمن بودند و از این تعداد 74 مورد که دارای معیارهای سردرد روزانه با مصرف بیش از حد داروی ضددرد بودند را مورد بررسی قرار دادند.

بیشتر بیماران بیش از حد از مسکن ها استفاده می کردند. اکثر آن ها یک مسکن ساده (35 درصد) یا ترکیب دارویی (8/27 درصد)، ارگوتامین (22 درصد) و یا مخدرها (5/12 درصد) را مورد استفاده قرار داده بودند و فقط 7/2 درصد بیش از حد از داروهای تریپتان استفاده می کردند.

در مطالعه ای دیگر مشخص شد افرادی که بیش از حد از مسکن استفاده می کردند بیش از 7 برابر نسبت به افرادی که از آن ها استفاده نمی کردند احتمال ابتلا به سردردهای روزانه ی مزمن را داشتند.

بنابراین واضح است که سردرد راجعه یک مشکل جدی برای خیلی از مردم می باشد. در مطالعه ی دیگر، محققان ارتباط میان سردرد مزمن و آلرژی، هیپوتیروئیدی، فشار خون و دیگر عوامل را مورد بررسی قرار دادند.

آن ها اشخاص را به یک گروه متبلا به میگرن مزمن که مرتبط با مصرف بیش از حد مسکن ها بود، یک گروه مبتلا به میگرن که مسکن را بیش از حد استفاده نکرده بودند و یک گروه با سردرد ثابت روزانه جدید تقسیم بندی کردند.

سپس این 3 گروه را با 2 گروه کنترل، یک گروه افرادی که میگرن اپیزودیک یا گاه گاهی داشتند و گروه دیگر که بیماران مبتلا به سردردهای ناشی از ضربه بودند (سردردهایی که پس از جراحی یا آسیب شدید به وقع می پیوندد) مقایسه کردند.

محققان دریافتند گروه های مبتلا به سردرد در مقایسه با گروه کنترل که دچار میگرن های اپیزودیک بودند، خصوصیات زیر را داشتند: گروه مبتلا به میگرن مزمن و مصرف بیش از حد مسکن ارتباط ویژه ای با فشار خون و مصرف روزانه کافئین داشت.

گروه مبتلا  به میگرن مزمن بدون مصرف بیش از حد مسکن رابطه ویژه ای با آلرژی، آسم، هیپوتیروئید، فشار خون، و مصرف روزانه کافئین داشت. در نهایت گروه دارای سردرد ثابت روزانه جدید ارتباط روشنی با آلرژی، آسم، هیپوتیروئیدی و مصرف الکل (حداقل 3 بار در هفته) داشت.

هنگامی که سه گروه مطالعه با گروه کنترل (بیماران دچار سردرد بعد از ضربه مزمن) مقایسه شدند، محققان دریافتند که ارتباط ذیر وجود دارد:

برای بیماران با میگرن مزمن و مصرف بیش از حد مسکن ارتباطی که به طور برجسته خود را نشان می داد، آسم و فشار خون بود. برای بیماران با میگرن مزمن بدون مصرف بیش از حد مسکن، پیوستگی شامل آلرژی، آسم، هیپوتیروئیدی، فشار خون  و مصرف روزانه کافئین بود و برای بیماران با سردرد ثابت روزانه جدید، پیوستگی که عبارت است از آلرژی، آسم، هیپوتیروئیدی و مصرف الکل بیش از سه بار در هفته.

he1344

سردردهای ترکیبی

ممکن است به میگرن، سردردخوشه ای، سردرد گردنی و یا یکی از انواع سردرد مبتلا باشید. بسیاری از افراد مبتلا به سردردهایی هستند که از دو یا چند سردرد مختلف تشکیل شده است.

ممکن است در بعضی روزها میگرن و در روزهای دیگر سردرد تنشی داشته باشید، اما آن به عنوان سردرد ترکیبی محسوب نمی شود. در سردرد ترکیبی هر دو نوع سردرد را در یک زمان دارید. چه وحشتناک!!. سردردهای ترکیبی را به سختی می توان تشخیص داد، بنابراین مطمئن باشید که پزشکتان مجرب باشد، چون ممکن است تشخیص اشتباه بدهد.

سردردهای روزانه مزمن

بعضی از افراد، مبتلا به سردردهای هر روزه و یا تقریباً هر روزه هستند که بسیار وحشتناک است. سردرد مزمن روزانه مشکلی است برای افراد مبتلا به انواع سردردها، اما بیشترین تکرار آن در میان بیمارانی است که بیش از حد از مسکن های تجویز شده و یا بدون نسخه استفاده می کنند. عموماً افراد دارای سردرد روزانه مزمن حداقل 15-10 روز در هر ماه سردرد دارند.

  • علل سردرد روزانه مزمن

اشخاصی که دارای سردردهای روزانه مزمن هستند باید از نظر آلرژی، آسم، فشار خون و هیپوتیروئید تست شوند. اگر بیماران یکی از بیشتر از یکی از این اختلالات پزشکی را داشته باشند، نیاز به درمان دارند. بیمارانی که هر روز کافئین مصرف می کنند باید به تدریج آن را کاهش دهند، مصرف الکل نیز باید کاهش یابد، یاحتی بهتر است به طور کامل قطع شود.

  • درمان و داروهای سردرد روزانه مزمن

اکثر بیماران مبتلا به سردرد روزانه ی مزمن نیاز به مصرف دارو دارند. بعضی از بیماران با داروی ضدافسردگی به ویژه آمی تریپتلین یا پروزاک درمان می شوند.

میرتازاپین یک داروی ضد افسردگی جدید است که اثرات مؤثری در درمان سردردهای تنشی مزمن دارد، به علاوه بیماران دارای سردردهای تنشی مزمن مکرر ممکن است به وسیله ی شل کننده های عضلانی مثل متاکسالون یا کاریزپرودول درمان شوند. توپاماکس ممکن است جهت پیش گیری از گسترش سردردهای تنشی مکرر استفاده شود.

بیشتر بخوانید…

سردرد پشت سر

رفع سردرد گردنی

ورزش های سردرد گردنی

عوامل سردرد

کافئین و سردرد

سردرد سینوسی

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست